Online News Portal

के पाकिस्तान अफगानिस्तानको बाटोमा हिँडिरहेको छ ?

156

अफगानिस्तानमा हालैका घटनाहरू र पाकिस्तानमा तिनीहरूको नतिजाले स्पष्ट रूपमा देखाउँछ कि दुई देशहरूलाई पिरोल्ने समस्याहरू अलग गर्न सकिँदैन। काबुलमा तालिबान सत्तामा फर्किएपछि यी दुई राजनीतिको प्रक्षेपण घनिष्ट रूपमा गाँसिएको छ भन्ने कुरा स्पष्ट भएको छ। तालिबानको विजयमा पाकिस्तानले महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेको थियो, अन्य कुराहरूका साथै तालिबान नेतृत्वलाई पाकिस्तानमा दुई दशकदेखि उनीहरू अमेरिका र काबुल सरकारसँग लडिरहेका थिए। अफगानिस्तानमा सरकार गठनमा  इस्लामाबादको प्रभाव शीर्ष तालिबान नेता मुल्लाह अब्दुल घानी बरादारलाई पन्छाएर र पाकिस्तानको इन्टर-सर्भिसेस इन्टेलिजेन्स (आईएसआई) एजेन्सीको मनपर्ने गुट हक्कानी नेटवर्कका नेताहरूलाई महत्त्वपूर्ण विभागहरू बाँडफाँडमा स्पष्ट छ।   यो पनि समाचार पढ्नुहोस    अफगानिस्तानमा मानवीय संकटको लागि पाकिस्तान जिम्मेवार

पाकिस्तानको घरेलु राजनीतिक परिदृश्यमा अफगानिस्तानमा कडा शरिया कानून लागू गर्ने उद्देश्यसहित तालिबान विजयको प्रभाव पनि उत्तिकै महत्त्वपूर्ण छ। पाकिस्तानमा चरमपन्थी इस्लामी समूहहरू जुन विगत केही वर्षहरूमा तुलनात्मक रूपमा कम रहेको थियो, तालिबानको सफलताले धेरै प्रोत्साहन पाएका छन् र पाकिस्तानका प्रमुख शहरहरूको सडक र अफगानिस्तानको सीमावर्ती आदिवासी क्षेत्रहरूमा सरकारको सामना गर्न पुन: सक्रिय भएका छन्।

पाकिस्तानमा धेरै इस्लामवादी संगठनहरू छन्, तर तिनीहरू मुख्य रूपमा दुई विचारधारा समूहहरूमा विभाजित छन् – बरेलवी र देवबन्दी। बरेलवीहरूले भारतीय उपमहाद्वीपमा लोकप्रिय इस्लामको प्रतिनिधित्व गर्छन् जसले पैगम्बरको तर्फबाट मध्यस्थता स्वीकार गर्दछ र सुफी सन्तहरू र तिनीहरूका मन्दिरहरूको पूजा गर्दछ। देवबन्दीहरू अधिक शुद्धतावादी छन् र यी धेरै लोकप्रिय अभ्यासहरूलाई शिर्कको रूपमा मान्छन् , जसको अर्थ ईश्वरसँग अरूलाई जोड्नु हो । हालसालै, पाकिस्तानका नव-देवबन्दीहरू साउदी पेट्रोडलरको प्रवाह र पाकिस्तानमा मदरसाहरूलाई साउदीको आर्थिक सहयोगका कारण वहाबीवादबाट धेरै प्रभावित भएका छन्।   यो पनि समाचार पढ्नुहोस अफगानिस्तानमा चिनको अनपेक्षित चासो”

हालसम्म, नव-देवबन्दी विचारधाराको कुनै न कुनै रूप पेश गर्ने समूहहरूले पाकिस्तानी राज्यलाई ठूलो चुनौती खडा गरेका थिए। यी मध्ये धेरै सङ्गठनहरूलाई पाकिस्तानी आईएसआईले सन् १९८० को दशकमा अफगान जिहादमा भाग लिन र त्यसपछि १९९० देखि भारत प्रशासित कश्मीरमा आतंकवादी प्रोक्सीको रूपमा प्रयोग गर्नका लागि जन्माएको थियो। पाकिस्तानको सहयोगमा अफगानिस्तानमा सन् १९९० को दशकमा तालिबानको सत्तामा आउनुले पाकिस्तानी सेनाको गणनालाई कमजोर बनायो।

स्वायत्त शुद्धतावादी इस्लामवादी समूहहरू उभिए, विशेष गरी अफगानिस्तानको सिमानामा रहेको पश्तून-बहुल इलाकाहरूमा, जसको उद्देश्य अफगानिस्तानको इस्लामिक इमिरेट्सको नक्कल गर्नु र तालिबानले लगाएको जस्तै पाकिस्तानमा शरिया कानूनको कठोर रूप लागू गर्नु थियो। 2007 मा, यी मध्ये धेरै समूहहरू मिलेर तेहरिक-ए-तालिबान पाकिस्तान (TTP) गठन गरे , जसलाई पाकिस्तानी तालिबान पनि भनिन्छ। यो पनि समाचार पढ्नुहोस  अफगानिस्तानलाई भारतको उपहार : भारतले ५० ट्रक गहुँ अफगानीस्तान पठायो

वाशिंगटनले परवेज मुशर्रफको शासनलाई अल-कायदा र तालिबान विरुद्धको युद्धमा सामेल हुन बाध्य तुल्याएपछि TTP गठन गर्ने समूहहरू 2001 मा पाकिस्तानी राज्यको विरुद्धमा उत्रिए, तिनीहरूको सहभागितालाई इस्लाम र तिनीहरूका पश्तून भाइहरूको विश्वासघातको रूपमा परिभाषित गरे। संदिग्ध अल-कायदा लडाकुहरूमाथि अमेरिकी हवाई आक्रमण जसले स्थानीय पश्तुनहरूलाई पनि मार्यो, सीमावर्ती क्षेत्रहरूमा थप कट्टरपन्थी जनसंख्या। पाकिस्तानले अगस्ट २००८ टीटीपीलाई प्रतिबन्ध लगाएको थियो भने अमेरिकाले सन् २०१० मा यसलाई आतंकवादी संगठन घोषणा गरेको थियो।

अफगान तालिबानले पाकिस्तानमा शरण पाएजस्तै TTP लडाकुहरूले अफगानिस्तानको तालिबान नियन्त्रित क्षेत्रहरूमा अभयारण्य खोज्न जारी राखे। TTP र सम्बद्ध समूहहरू, अरब, अफगान र उज्बेक लडाकुहरू सहित, स्वात र उत्तर र दक्षिण वजिरिस्तानमा सशस्त्र बलहरूले ठूलो हमला गरेपछि पाकिस्तानी सेनाहरूसँग लडाइँ गरे। तर, टीटीपी र पाकिस्तानी सेनाबीचको वैमनस्य बढ्दै गयो।

Leave A Reply

Your email address will not be published.