Online News Portal

सेमीकन्डक्टर लगानीको लागि भारतीय सरकार टीएसएमसी र टाटा समूह संग संबाद गरे

161

नयाँ दिल्ली ।

भारतीय सरकारले सेमीकन्डक्टर लगानीको लागि ताइवानको शीर्ष वैश्विक अर्धचालक निर्माता टीएसएमसी तथा टाटा समूहसंग सम्बाद गरेको छ ।

अहिले सम्म, प्याकेजको घोषणा पछि यस क्षेत्रमा सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण लगानी वेदान्त फक्सकन जेभीद्वारा गरिएको छ, जसले गुजरातमा लगभग १।५ लाख करोड रुपैयाँको प्रस्तावित लगानीको साथ प्लान्ट स्थापना गर्न चाहन्छ।

गत बुधबारको मन्त्रिपरिषद्ले उत्पादन सम्बन्धित लगानी योजना अन्तर्गत वाचा गरिएका लाभहरू विस्तार गर्न स्वीकृति दिएपछि लगानीकर्ताहरूको खोजी सुरु भएको थियो। सरकारले अब अटोमोबाइल र इलेक्ट्रिक भेइकल, टेलिकम, कम्प्युटर, आईओटी डिभाइस र सर्भर जस्ता उद्योगका लागि चिप्स बनाउनेलाई ५० प्रतिशत वित्तीय सहायता उपलब्ध गराउने भएको छ। यी मध्ये धेरैले पहिले ३० प्रतिशत र ५० प्रतिशतको बीचमा समर्थन पाइरहेका थिए।

नयाँ प्याकेजले अब अर्धचालक प्याकेजिङ र प्रमाणिकरण कार्यमा संलग्नहरूलाई ५०५ समर्थनको पनि प्रतिज्ञा गरेको छ, जुन सेमिकन्डक्टर उत्पादन श्रृंखलामा महत्वपूर्ण काम हो।

भारतको सूचना प्रविधि र इलेक्ट्रोनिक्स मन्त्री राजीव चन्द्रशेखरले पहिले, मोबाइल उपकरणहरू र उच्च कम्प्युटको लागि आवश्यक उच्च टेक चिप्सका लागि प्रयोग गरिने शीर्ष(निशान सिलिकन फ्याबहरूको लागि प्रोत्साहन उच्चतम थियो, तर सरकारले इकोसिस्टममा खेलाडीहरूलाई आकर्षित गर्न चाहेको बताएका छन्।

मन्त्रीले उत्पादन इको(सिस्टममा लगानी गर्न खोज्‍ने विभिन्‍न चिप निर्माताहरूसँग सरकार वार्तामा रहेको बताउँदै संलग्‍न कम्पनीहरूको नाम भने अस्वीकार गरे।

Leave A Reply

Your email address will not be published.