Online News Portal

पाकिस्तानीहरूले चीनलाई आफ्नो बेस्ट फ्रेण्ड मान्दछन्

150

वर्षौंदेखि चीन र पाकिस्तानका नेताहरूले दुई देशबीचको सम्बन्धलाई “पहाडभन्दा अग्लो, महासागरभन्दा गहिरो, महभन्दा मीठो” भनी प्रशंसा गर्दै आएका छन्। तत्कालीन प्रधानमन्त्री नवाज शरीफले चीन-पाकिस्तान आर्थिक करिडोर (सीपीईसी) लाई प्रवर्द्धन गर्नुभयो – सन् २०१५ देखि चीनद्वारा वित्त पोषित पाकिस्तानमा पूर्वाधार लगानी मेगाप्रोजेक्ट – “खेल परिवर्तनकर्ता” को रूपमा। अब त्यहाँ सर्वेक्षण तथ्याङ्कको रूपमा दृढ प्रमाण छ कि त्यस्ता वाक्यांशहरू केवल बयानबाजी भन्दा बढी छन् – कम्तिमा जहाँसम्म पाकिस्तानका नागरिकहरू चिन्तित छन्।

जुन २०२२ मा पाकिस्तानमा सिनोफोन बोर्डरल्याण्ड्स जनमत सर्वेक्षणको एक भागको रूपमा, १२०० भन्दा बढी पाकिस्तानी उत्तरदाताहरूलाई उनीहरूको चीनप्रतिको धारणाको बारेमा दुईवटा खुला प्रश्नहरू सोधिएको थियो। उत्तरदाताहरू पाकिस्तानका सबै क्षेत्रहरूबाट खिचेका थिए र उमेर समूह र लिङ्गहरूको प्रतिनिधि नमूना समावेश गरिएको थियो। यस्तै प्रश्नहरू अन्य धेरै देशहरूमा पनि सोधिएका छन् र विरलै जवाफहरू पाकिस्तानमा जत्तिकै सकारात्मक छन्।

पहिलो सर्वेक्षण प्रश्नले चीनको बारेमा सोच्दा मानिसहरूको दिमागमा के आयो भनेर सोधियो। क्लाउड शब्दले प्रकट गरेझैं सबैभन्दा सामान्य जवाफहरू “मित्र,” “सबैभन्दा राम्रो मित्र,” “राम्रो साथी,” र “विश्वसनीय साथी” पनि थिए। चिनियाँ जनतालाई मिलनसार र मेहनती मानिन्थ्यो। देश आफैं बलियो र विकसित भएको देखियो, धेरै उत्तरदाताहरूले यसलाई महाशक्तिको लेबल लगाए। साथै चीनलाई पाकिस्तानको सहयोगी र सहयोगी मानिएको छ । दुई देशबीचको सम्बन्धलाई “ब्रदरहुड” को रूपमा वर्णन गरिएको थियो र धेरै मानिसहरूले यसलाई “पाक-चीन मित्रता दीर्घायु” भन्दै उत्सव मनाए।

दोस्रो प्रश्न सोधियो कि विगत तीन वर्षमा चीनप्रति जनताको सामान्य दृष्टिकोण राम्रो वा नराम्रो भयो र किन? पाकिस्तानी उत्तरदाताहरूको भारी बहुमत (८५ प्रतिशत) ले सकारात्मक जवाफ दिए। केवल ९ प्रतिशतले उनीहरूको धारणा बिग्रिएको संकेत गरे, र ६ प्रतिशत तटस्थ रहे। जसले कोभिड-१९, चीनले आफ्नो फाइदाको लागि मात्र काम गरिरहेको र मुस्लिमहरूमाथि चीनको व्यवहार (नकारात्मक जवाफहरूमध्ये यो सबैभन्दा सामान्य जवाफ थियो) जस्ता पहिचान गरिएका कारणहरू भन्दा पहिलेभन्दा खराब प्रकाशमा देख्ने संकेत गरेका थिए। मानिसहरू जसको धारणा राम्रो भयो तिनीहरू मुख्यतया सीपीईसी, चिनियाँ लगानी, वा चीनको कोभिड-१९ समर्थनको रूपमा पाकिस्तानलाई चीनको समर्थनमा केन्द्रित थिए।

नतिजाहरूले एउटा महत्त्वपूर्ण प्रश्नलाई उत्प्रेरित गर्छ: पाकिस्तानीहरूको मनोवृत्ति चीनप्रति किन यति धेरै सकारात्मक छ, र अन्य देशहरूमा भन्दा किन यति धेरै? जवाफ यो हो कि उनीहरूको सकारात्मक मनोवृत्ति पाकिस्तानको लागि चीनको दीर्घकालीन समर्थनसँग जोडिएको छ, विशेष गरी सीपीईसी मार्फत, र दक्षिण एसियामा पाकिस्तानको अन्यथा बरु पृथक स्थिति, जहाँ यसको अन्य दृढ सहयोगीहरूको अभाव छ।

विशेष गरी, सकारात्मक दृष्टिकोणले सीपीईसी को लेबल अन्तर्गत देशमा प्रवाहित चिनियाँ लगानीसँग सम्बन्धित छ, जुन उत्तरदाताहरूले बारम्बार उल्लेख गरेका थिए। यद्यपि सीपीईसी लगानी कार्यक्रम अपेक्षित भन्दा धेरै सुस्त गतिमा अघि बढेको छ, विशेष गरी बलुचिस्तान प्रान्तको ग्वादर बन्दरगाहको विकासको सन्दर्भमा, त्यहाँ उल्लेखनीय सफलताहरू छन्। पाकिस्तानमा अति आवश्यक पर्ने यातायात र ऊर्जा पूर्वाधार निर्माण गरिएको छ। नयाँ पावर प्लान्टहरूले पाकिस्तानको पावर ग्रिडमा ऊर्जा थपेको छ। सडक र रेलमार्ग निर्माण भइरहेका छन् । कराचीलाई उत्तरी सहर पेशावरसँग जोड्ने ML-1 जडान चिनियाँ कम्पनीहरूले निर्माण गरिरहेको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण परियोजना हो। ML-1 ले अनुमानित २४००० कामदारहरूलाई रोजगारी दिइरहेको छ र अन्ततः लगभग $६.८ बिलियन खर्च हुनेछ। यद्यपि, थप काम गर्न आवश्यक छ, विशेष गरी ऊर्जाको सन्दर्भमा, किनकि पाकिस्तान अझै ब्ल्याकआउटको जोखिममा छ।

जे होस्, पाकिस्तानका नागरिकहरूमाझ चीनको लोकप्रियता बढाउने कुरा के हो भने चीन वास्तवमा पाकिस्तानको एकमात्र अटल सहयोगी हो। अहिले पाकिस्तानमा ठूलो मात्रामा लगानी गर्न इच्छुक यो एक मात्र देश हो। भारत एक आपसी शत्रु हो, जबकि अमेरिकाले अफगानिस्तानबाट फिर्ता भएदेखि पाकिस्तानलाई स्पष्ट रूपमा छोडेको छ। अमेरिका चीनको भूराजनीतिक प्रतिद्वन्द्वी पनि हो। जहाँसम्म सहयोगका लागि अन्य सम्भावित उम्मेद्वारहरूको सवाल छ, रूसले भारतलाई हतियार आपूर्ति गरिरहेको छ, र पाकिस्तानले आफ्ना अन्य छिमेकीहरू जस्तै इरान र अफगानिस्तानसँग मिश्रित सम्बन्ध राखेको छ। यसैबीच,सीपीईसी मेगा प्रोजेक्टमा समस्या भए पनि यो शहरमा एक मात्र खेल हो। चीनले पनि पाकिस्तानको सेनालाई आफ्नो अधिकांश हतियार आयात गर्न जारी राखेको छ।

साथै, अत्यधिक जनसमर्थनको सामना गर्दै पनि चिनियाँ लगानीको प्रगतिप्रति व्यावहारिक हुनु आवश्यक छ र के हासिल गर्न सकिन्छ भनेर बढाइचढाइ नगर्नु आवश्यक छ। उदाहरणका लागि, सन् २०२२ को मध्यमा ऋण तिर्न नसक्दा चिनियाँ पावर कम्पनीहरूलाई ऊर्जा आपूर्ति बन्द गर्न प्रेरित गर्‍यो, जसले ब्ल्याकआउटमा योगदान पुर्‍यायो। ग्वादरका स्थानीयहरूले चीनद्वारा निर्मित बन्दरगाहको फाइदाहरू खरिद गरेका छैनन्, जसले गर्दा विरोध प्रदर्शन र परियोजनाको कार्यान्वयनमा ढिलाइ भएको छ। सीपीईसी “गेम चेन्जर” हुन सक्छ भन्ने धारणा अझै साकार हुन सकेको छैन किनभने चिनियाँ लगानी मात्रै पाकिस्तानको संकटग्रस्त अर्थतन्त्रलाई परिवर्तन गर्न अपर्याप्त छ।

चीन-पाकिस्तान सम्बन्धको बृद्धिको लागि यो पक्कै पनि उत्साहजनक छ कि पाकिस्तानका मानिसहरू आफ्नो चिनियाँ सहयोगीप्रति धेरै सकारात्मक छन्। तैपनि, कम विकसित साझेदारको आर्थिक रूपान्तरण लागू गर्नको लागि राम्रो छवि हुनु आफैमा पर्याप्त छैन, विशेष गरी नगद प्रवाह समस्या भएको। सहयोगको अवास्तविक अपेक्षाहरूले दीर्घकालीन रूपमा निराशा मात्र निम्त्याउने सम्भावना हुन्छ।

यो पनि याद गर्नुपर्दछ कि वास्तवमा चीन र पाकिस्तानलाई एकसाथ बाँध्ने कुराले भारतको आपसी अविश्वास हो, जससँग कश्मीर क्षेत्रमा सीमा विवाद छ। यस अवस्थामा, एकातिर चीन र पाकिस्तान र अर्कोतर्फ भारतबीचको द्वन्द्वको इतिहासलाई हेर्दा, बाँधिएका सम्बन्धहरू भू-राजनीतिक जत्तिकै भौगोलिक आर्थिक छन्। पाकिस्तानमा चिनियाँ पूर्वाधार लगानी परियोजनाहरूको अपेक्षाकृत ढिलो कार्यान्वयनले यस तथ्यको गवाही दिन्छ कि चिनियाँ हतियारहरूले पाकिस्तानको सेनालाई समर्थन गर्दै सुरक्षा सहयोग आर्थिक रूपान्तरण जत्तिकै प्राथमिकतामा छ। वास्तवमा, यो सम्भव छ कि पहिले पछिल्ला भन्दा बढी महत्त्वपूर्ण छ – कम्तिमा, जहाँसम्म दुई देशका सदाबहार दबाबमा रहेका नेताहरू, जसमा दुवैले आन्तरिक पृथकतावादलाई पनि समावेश गर्नुपर्दछ, चिन्तित छन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.