Online News Portal

नेपालले क्याचअप खेल्नुपर्छ

108

भारतले नयाँ विश्वव्यापी भाषा बोलिरहेको छ, जहाँ प्रविधि राष्ट्रिय सुरक्षाको कुरा हो।
के हाम्रो राजनीतिक बहस र हाम्रो राष्ट्रिय मिडिया दुवैबाट उत्प्रेरित भारतप्रतिको हाम्रो गहिरो जराको वैमनस्यले हामीलाई भारतलाई हेर्ने दृष्टिकोणमा मायोपिक बनाउँछ? सायद। सायद यो सीमा व्यवस्थापन र अन्य द्विपक्षीय मुद्दाहरू र २०१५ काे नाकाबन्दीको सम्झनाहरूमा नेपालको चासो भारतको निरन्तर निरीक्षणसँग सम्बन्धित छ। यो राजा महेन्द्रको राष्ट्रवाद वा सादा र सरल पहाडी अराजकताको प्रमुख दिनको ह्याङ्गओभर हुन सक्छ। कारण जे सुकै होस्, विगतमा जस्तै आज पनि भारतविरोधी क्रियाकलाप एउटा राजनीतिक औजार बनेको छ । यहाँ सार्वजनिक भाषणमा भारतको वर्चस्व भएता पनि दिल्लीको वास्तविकता यो हो कि नेपालले वर्तमान भारतीय प्रतिष्ठानको तत्कालिन विदेश नीतिका लक्ष्यहरूमा धेरै उच्च स्थान हासिल गर्दैन। पक्कै पनि, भारतले चिनियाँ प्रभाव निहित र नेपालमा आफ्नो स्वार्थ अनुकुल सरकार हेर्न चाहन्छ। त्यसका लागि दिल्लीले आर्थिक कनेक्टिभिटी फ्रन्टमा विस्तार गरेको छ र सांस्कृतिक सम्बन्धलाई गहिरो बनाउने प्रयास गरेको छ। तर नेपालको सन्दर्भमा भारतीय नीतिनिर्माताहरूमा पनि थकानको भावना देखिन्छ। समयको यो विशेष क्षणमा, भारत विश्वव्यापी मीठो स्थानमा छ।
भारतले बीस समूहको अध्यक्षता (G20), सांघाई सहयोग संगठनको अध्यक्षता र संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषदको अध्यक्षता ग्रहण गरेको छ। युक्रेन-रुस युद्धमा पश्चिमाहरूसँग पङ्क्तिबद्ध हुन नचाहेको पनि अमेरिका र अन्य पश्चिमी राष्ट्रहरूले भारतलाई चीनभन्दा बढी भरपर्दो साझेदारको रूपमा हेरिरहेका छन्। क्वाड समूहबीचको रणनीतिक साझेदारी गहिरो हुँदै गइरहेको छ। जुन २०२० भन्दा पहिले चीनको बारेमा दिल्लीमा अस्पष्टता थियो भने, त्यहाँ स्पष्टता छ कि बेइजिङ यसको प्राथमिक प्रतिस्पर्धी हुनेछ। यी सबैसँग भारतले नयाँ विश्वव्यापी भाषा बोलिरहेको छ, जहाँ प्रविधि राष्ट्रिय सुरक्षाको विषय हो। कूटनीतिको यो नयाँ भाषा गत हप्ता दिल्लीमा ग्लोबल टेक्नोलोजी समिटमा भारतका विदेशमन्त्री एस जयशंकरको सम्बोधनमा सबैभन्दा राम्रो देखियो।भारत टेक्नोलोजीको बारेमा “अज्ञेयवादी” हुन सक्दैन भन्ने तर्क गर्दै उनले भने, “मुख्य प्रश्न यो हो: के तपाई सहयोगी विश्वव्यापीकरणको पक्षमा हुनुहुन्छ वा केहि खेलाडीहरूको प्रभुत्वलाई अनुमति दिने मोडेलको लागि हुनुहुन्छ?” उनले भने, भारतको भूराजनीतिक छनौटहरू तीनवटा प्रश्नहरूद्वारा निर्धारण हुनेछन्: “हामीलाई कसले पहुँच दिन्छ? हाम्रो सहयोगी को हो? अनि हाम्रो बजार को हो?” र अन्तमा, G20 अध्यक्षको रूपमा भारतको एजेन्डा र आगामी वर्षहरूमा दुवैलाई हेर्न सकिन्छ, उनले भने कि भारतको उदय भारतीय प्रविधिको उदयसँग गहिरो रूपमा जोडिएको छ। तसर्थ, डिजिटल सार्वजनिक वस्तुहरूको एजेन्डा-जहाँ भारतले पर्याप्त वृद्धि गरेको छ—भारतको G20 कूटनीतिको प्रमुख चालकहरू मध्ये एक हो। त्यसोभए काठमाडौंको लागि प्रश्न छ, के यसले भारत र बाँकी विश्वको भाषा बोल्न सक्छ?
खण्डित संसारहरू भौतिक भूराजनीतिको क्षेत्रमा अमेरिका-चीन विश्वव्यापी प्रतिस्पर्धा बाहिर, केहि प्रवृतिहरू स्पष्ट रूपमा देखिन्छन्। पहिलो प्रबल दृष्टिकोण हो कि रणनीतिक र उपभोक्ता प्रविधि बीचको विभाजन गलत स्थानमा थियो। टेक्नोलोजीको सुरक्षात्मककरण बढेको छ, साथसाथै टेक्नोलोजी-राष्ट्रवादको वृद्धि। यो CHIPS र विज्ञान ऐन मार्फत चीनमा महत्वपूर्ण प्राविधिक स्थानान्तरणलाई प्रतिबन्ध गर्ने अमेरिकी निर्णयमा देख्न सकिन्छ। यो ऐनले संयुक्त राज्य अमेरिका भित्र अर्धचालक उत्पादनलाई बढावा दिन चाहन्छ, जुन कुनै समय विश्व नेता थियो तर आज विश्वव्यापी आपूर्तिको १२ प्रतिशत मात्र हो, संघीय सब्सिडीहरू ५२ बिलियन डलर र कर छुटहरू मार्फत। अमेरिकाले त्यस्ता प्रविधिहरूमा घरेलु अनुसन्धान र विकासलाई पछ्याउन आगामी १० वर्षमा २८० बिलियन डालर खर्च गर्ने योजना बनाएको छ। तथापि, यो हो कि “कोष प्राप्तकर्ताहरूलाई चीन वा अमेरिकाको राष्ट्रिय सुरक्षाको लागि खतरा हुने कुनै पनि देशहरूमा अर्धचालक उत्पादन विस्तार गर्न निषेध गरिएको छ।” अमेरिकाले अक्टोबरमा नयाँ निर्यात प्रतिबन्ध लगाएर चीनमाथि थप कडाइ गरेको छ। “कम्पनीहरूले विशेष इजाजतपत्र प्राप्त नगरेसम्म चीनलाई उन्नत कम्प्युटिङ चिप्स, चिप बनाउने उपकरण र अन्य उत्पादनहरू आपूर्ति गर्न अनुमति दिइने छैन।” बायोटेक्नोलोजी र आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स जस्ता क्षेत्रहरूमा थप नियन्त्रणहरू छन्।
दोस्रो भनेको सुरक्षा पहलहरूको महत्वपूर्ण भाग हुने प्रविधि अमेरिका र यसका साझेदारहरूबीच बढ्दो समझदारी हो। राष्ट्रहरू बीच साझा लोकतान्त्रिक मूल्यहरूलाई आधारको रूपमा प्रयोग गर्दै, क्वाड राष्ट्रहरूले सेप्टेम्बर २०२१ को कथनले प्रविधिमा उनीहरूको दृष्टिकोणलाई शासन गर्ने सिद्धान्तहरू रेखांकित गर्‍यो । यसले समाजको लागि ठोस लाभहरू उपज गर्नुपर्छ; व्यक्तिगत अधिकार र मर्यादाको रक्षा एवं दुर्भावनापूर्ण उद्देश्यका लागि दुरुपयोग नगर्नुहोस्। “हार्डवेयर, सफ्टवेयर र सेवाहरूको लागि लचिलो, विविध र सुरक्षित प्रविधि आपूर्ति श्रृंखलाहरू हाम्रो साझा राष्ट्रिय हितका लागि महत्त्वपूर्ण छन्।” तेस्रो, यस क्षेत्रमा चीनबाट अलग हुने अमेरिकी प्रयासमा यो प्रमुख साझेदार बन्न सक्छ भन्ने दिल्लीको अडान हो। त्यस उद्देश्यका लागि, वाशिंगटन र दिल्लीले मे २०२२ मा क्रिटिकल र इमर्जिङ टेक्नोलोजीहरू (iCET) सम्झौतामा हस्ताक्षर गरे। यसलाई “रातो टेपबाट काट्ने सम्भाव्यता” को साथ “चतुर, चुस्त र दूरदर्शी पहल” भनिएको छ। यस क्षेत्रलाई अमेरिका र भारत “भित्र र बीच” बढ्न अनुमति दिनुहोस्। दिल्लीले आफ्नो उच्च-प्रविधि उत्पादन क्षेत्र निर्माण गर्न भारतीय कार्यबल, सीप र बजारसँग समन्वय गर्न अमेरिकी पूँजी र प्रविधिको फाइदा लिन सक्छ भन्ने आशा राखेको छ। खुला सिमानाभन्दा पर नेपाल-भारत सीमाको रूपमा विश्वास र खुलापनमा निर्मित प्राविधिक इकोसिस्टमहरूको अन्तर्निहित क्वाड सिद्धान्तहरू जस्तै केही भौतिक अभिव्यक्तिहरू छन्। तर, दुवै पक्षमा गहिरो अविश्वासको कारणले होस् वा द्विपक्षीय मुद्दाभन्दा वार्तालापलाई अगाडि बढाउन नसक्दा दुवै देशले एकअर्कालाई साझेदारका रूपमा हेर्न सकेका छैनन् । यहाँ, २०२३ काे G20 शिखर सम्मेलनमा अतिथि देशको रूपमा बंगलादेशलाई दिल्लीले गरेको निमन्त्रणा नेपाल-भारत सम्बन्धको प्रकृतिमा जोडिएको टिप्पणी हो। वास्तवमा, बंगलादेशले ठूलो शक्ति प्रतिस्पर्धाको अपेक्षा र मागलाई कसरी सन्तुलनमा राख्ने भन्नेमा उत्कृष्ट क्षेत्रीय मोडेल उपलब्ध गराएको तर्क गर्न सक्छ। चीनसँग बलियो रक्षा साझेदारी (ढाका चिनियाँ हतियारको दोस्रो ठूलो खरिदकर्ता हो) र पद्मा पुल परियोजनाजस्ता महत्वपूर्ण पूर्वाधारमा लगानीलगायत धेरै आर्थिक सम्झौताहरूमा ढाकाले चीनसँग सम्बन्ध विस्तार गर्न इच्छुक रहेको देखाएको छ। यद्यपि, यसले भारतको मुख्य सुरक्षा हितहरू, विशेष गरी आतंकवादसँग सम्बन्धित हितहरूको मूल्यमा त्यसो गरेको छैन। ढाकाले फिनटेक र साइबर सुरक्षा जस्ता महत्वपूर्ण प्रविधि क्षेत्रहरूमा सहयोग बढाउन आर्थिक सम्झौतामा छलफल सुरु गरेर दिल्लीसँगको आफ्नो सम्बन्धलाई बलियो बनाएको छ।
सन् २०२६ मा बंगलादेश विकासशील देश बन्ने बेलामा यो सम्झौतालाई अन्तिम रूप दिने लक्ष्य राखिएको छ। दुई सरकारबीच ठूलो मात्रामा राजनीतिक विश्वास पनि छ । यद्यपि, दिल्ली र काठमाण्डौ बीचको लामो विश्वासको कमीले हाम्रो “विशेष सम्बन्ध” लाई सहयोगको परम्परागत क्षेत्रहरू भन्दा बाहिर बढ्ने कुनै पनि सम्भावनालाई ओइलाएको छ।

काठमाडौंको सम्भ्रान्त वर्गले दिल्लीको विरुद्धमा नैतिक विजयको दाबी गर्न मन पराउँछ, तर सम्बन्धलाई सानातिना स्वार्थभन्दा माथि बढाउनको लागि उपयुक्त रोडम्याप प्रदान गर्न सकेको छैन। मिडिया पनि उत्तिकै संलग्न छ ।”

भारतलाई निन्दा गर्ने कुनै पनि समाचारलाई ट्याब्लोइडको रूपमा प्रस्तुत गरिन्छ। निस्सन्देह, ठुलो देशका रूपमा दिल्ली नेपाली सरोकारका लागि बढी सौम्य देखिन सक्छ, तर भारतको महत्वाकांक्षा विश्वव्यापी भएको र कूटनीतिको भाषा परिवर्तन भएको विश्वमा यो झन्झटिलो देखिन्छ। नेपालले आफ्नो प्रवचन कति पछाडि छ भन्ने कुरा बुझ्नुपर्छ। यदि यो राख्न पाउँदा खुसी छ भने, यो हुनुहोस्। तर यदि यो संसारमा गनिन्छ भने, यो क्याच-अप खेल्न नेपाललाई आवश्यक छ र त्यो पनि छिट्टै नै।काठमाडुपाेष्टबाट

Leave A Reply

Your email address will not be published.