Online News Portal

आन्तरिक माग पूरा गर्न भारतले विदेशमा तामा, लिथियम खानीहरु खोजी गर्दै

89

नयाँ दिल्ली । भारतले बढ्दो घरेलु माग पूरा गर्ने प्रयासको रूपमा विदेशी खानीहरू प्राप्त गरेर विश्वका केही शीर्ष उत्पादकहरूबाट तामा र लिथियम जस्ता धातुहरूको आपूर्ति सुरक्षित गर्ने तरिकाहरू खोजिरहेको सरकारी अधिकारीहरुले बताएका छन्।

सुरुमा भारतले स्रोत-धनी अर्जेन्टिनामा एक तामा र दुई लिथियम खानीहरू या त दीर्घकालीन पट्टाहरू प्राप्त गर्न वा सुरक्षित गर्न पहिचान गरेको सरकारी स्रोतहरूले जानकारी दिएका छन्।
‘विज्ञहरूको टोलीले अर्जेन्टिनामा रहेको एउटा तामा र दुईवटा लिथियम खानीको प्राविधिक पक्षहरूको स्थलगत भ्रमण गरी अध्ययन गरिसकेको छ,’ एक स्रोतले भन्यो।

‘अब, हामी व्यावसायिक मूल्यांकन सुरु गर्नेछौं, र त्यसमा करिब दुई महिना लाग्‍नेछ।’ यो प्रयास विश्वका शीर्ष उत्पादकहरूबाट महत्वपूर्ण धातु र खनिजहरू सुरक्षित गर्न भारतको व्यापक प्रयासको एक हिस्सा भएको स्रोतहरूले बताएका छन्।

खानी मन्त्रालयका प्रवक्तालाई टिप्पणीको लागि अनुरोध गरिए पनि तुरुन्तै प्रतिक्रिया दिएनन्। विदेशी खनिज सम्पदाहरू अन्वेषण गर्ने अभियानको एक भागको रूपमा भारत सरकारले खनिज विदेश इण्डिया लिमिटेड गठन गरेको छ।

राज्य फर्महरू नेशनल एल्युमिनियम कम्पनी लिमिटेड, हिन्दुस्तान कपर लिमिटेड र सूचीबद्ध नगरिएको खनिज अन्वेषण कर्पोरेशन लिमिटेडद्वारा स्थापित कम्पनीमार्फत लिथियम उत्खनन र प्रशोधन गर्न अर्जेन्टिनामा आफ्नो इकाई स्थापना गरेको स्रोतले बताएको छ।

लिथियम विद्युतीय सवारी साधनको ब्याट्री बनाउन प्रयोग हुने महत्वपूर्ण कच्चा पदार्थ हो। आफ्नो डिकार्बनाइजेसनका लक्ष्यहरू पूरा गर्न सरकारद्वारा व्यापक धक्काको एक भागको रूपमा भारतले विद्युतीय सवारीको बिक्री बढाउन उपायहरूको प्रस्तुत गरेको छ।

एस एण्ड पी ग्लोबल मोबिलिटीले गरेको प्रक्षेपण अनुसार जापानलाई विस्थापित गर्दै भारत यात्रु र अन्य हल्का सवारी साधनहरूको लागि विश्वको तेस्रो ठूलो बजार बन्ने छ।

लिथियमबाहेक भारतमा तामाको खपत बढेको छ र यद्यपि देशले कुल तामाको १०-१५ प्रतिशत मात्र उत्पादन गर्दछ। सुस्त विश्वव्यापी अर्थतन्त्रको बीचमा शीर्ष उपभोक्ता चीन लगायत अन्यत्र माग विस्तारलाई नरम पार्ने प्रवृत्तिलाई समर्थन गर्दै भारत सन् २०२२ मा विश्वको सबैभन्दा छिटो बढिरहेको तामाको बजार बन्ने बाटोमा रहेको बताइएको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.