Online News Portal

चीनको ऋणमा डुबेका स्थानीय सरकारको वित्तीय त्रास

114

बेइजिङ । चीनका सबैभन्दा ऋणी स्थानीय सरकारहरूलाई वित्तिय त्रास बढेको छ। कमजोर स्थानीय सरकारलाई वित्तिय तनाव बढेको हो र अधिकारीहरूले यस वर्ष कार्यबलमा प्रवेश गर्ने रेकर्ड संख्यामा स्नातकहरूको लागि रोजगारी सिर्जना गर्न खोजेका छन्।

चीनको ठूलो र बढ्दो स्थानीय सरकारी ऋण, कुल ९ ट्रिलियन वा राष्ट्रको कुल गार्हस्थ उत्पादनको लगभग आधा, विश्वको दोस्रो ठूलो अर्थतन्त्रमा दिगो विकासलाई बढावा दिन सबैभन्दा ठूलो खतराहरू मध्ये एक हो।

बेइजिङले यी ऋण जोखिमहरूलाई निरुत्साहित गर्नु यस वर्ष सरकारको प्रमुख कार्यहरू मध्ये एक भएको बताएको छ, जबकि यसले महँगो कोभिड-१९ तालाबन्दी, ट्राभल कर्बहरू र अन्य कन्टेन्ट उपायहरूको वर्षौंबाट गुज्रिरहेको अर्थतन्त्रमा रोजगारी सिर्जनालाई पनि प्राथमिकता दिइरहेको छ।

जनता र निजी व्यवसायलाई शहरी केन्द्रहरूमा रक्तपात गर्ने गरिब क्षेत्रहरूमा, आयकर र राज्य जग्गा बिक्री मार्फत राजस्व उठाउन संघर्ष गरिरहेको बेला रोजगारी उपलब्ध गराउने काम स्थानीय सरकारहरूमा बढी छ।

‘यस्ता प्रकारको रणनीति आंशिक रूपमा शिक्षित युवाहरूलाई प्रान्तभित्र राख्नको लागि गणना गर्न सकिन्छ, उनीहरूलाई अझ विकसित क्षेत्रहरूमा छोडेको छ,’ मूडीजका वरिष्ठ विश्लेषक ज्याक युआनले भनेका छन्।

यद्यपि, ‘यी प्रान्तहरूका लागि बजेट र ऋणको दबाब बढी तीव्र छ, त्यसैले बढ्दो खर्चले थप वित्तीय जोखिमको साथ आउँछ’ युआनले उल्लेख गरे।

गान्सु र युनान प्रान्तका साथै गुआङ्सी प्रान्तले यस वर्ष चीनमा निजामती कर्मचारीहरूको भर्तीमा सबैभन्दा ठूलो प्रतिशत वृद्धि देख्न तयार छ, सार्वजनिक सेवाका लागि देशको सबैभन्दा ठूलो ट्युटरिङ फर्महरू मध्ये एक शिक्षा टेक्नोलोजी महत्वपूर्ण रहेको छ।

चीनको सुक्खा, दुर्गम उत्तरपश्चिममा रहेको गान्सुले ४,२४९ निजामती कर्मचारी भर्ना गर्ने योजना बनाएको छ, जुन गत वर्षको तुलनामा झण्डै ८० प्रतिशतले बढी छ, जबकि दक्षिणमा देशको पहाडी सीमामा रहेको युनान र गुआङ्सीमा ५,६९६ र ६,७८१ निजामती कर्मचारीहरू थपिने छन्, जसमा ५९ ले वृद्धि हुनेछ।

चीनका ३१ प्रान्त, क्षेत्र र नगरपालिकाहरूमा थपिने रोजगारीको कुल संख्या करिब १९०,००० छ, जुन सन् २०२२ को तुलनामा १६ प्रतिशतले बढेको वित्तीय मिडिया आउटलेट काइक्सिनले रिपोर्ट गरेको छ।

सापेक्ष रूपमा सबैभन्दा बढी रोजगारी थप्ने स्थानीय सरकारहरू पनि सबैभन्दा बढी ऋणी छन्। युनानको वित्तीय राजस्वमा बाँकी रहेको ऋण गत वर्ष ८७ प्रतिशत पुगेको थियो, जुन सबै प्रान्तीय-स्तरको अर्थतन्त्रहरूमा सबैभन्दा उच्च हो। चिनियाँ ब्रोकरेज टीएफ सेक्युरिटीजको अनुसन्धान अनुसार गान्सु ७० प्रतिशतका साथ तेस्रो र गुआङ्सी १० प्रतिशतका साथ पाँचौं थियो।

गान्सु, युनान र गुआङ्सीका स्थानीय सरकारहरूले टिप्पणीको लागि अनुरोधलाई जवाफ दिएनन् र रोयटर्सले सरकारले किन भर्ती बढाइरहेको छ र यसले उनीहरूको वित्तमा कसरी प्रभाव पार्छ भनेर ठ्याक्कै स्थापित गर्न सकेन। तर यसले अर्थशास्त्रीहरूमा चिन्ता बढाएको छ।

यस महिनाको सुरुमा चीनको नयाँ प्रधानमन्त्रीको रूपमा आफ्नो पहिलो भाषणमा, ली छ्याङले देशलाई “रोजगारी-पहिलो” एजेन्डा चाहिने बताए। सरकारले गत वर्षको ११ मिलियनको तुलनामा १२ मिलियन रोजगारी सिर्जना गर्ने लक्ष्य राखेको थियो। यस वर्ष लगभग ५ प्रतिशतको जीडीपी वृद्धि लक्ष्य राखेको छ।

चीनले यस वर्ष कार्यबलमा सामेल हुने अपेक्षा गरिएको रेकर्ड ११.५८ मिलियन कलेज स्नातकहरूको लागि रोजगारी सिर्जना गर्न आवश्यक छ, एक समयमा कठिन काम १६ देखि २४ वर्षका लागि बेरोजगारी दर १८.१ प्रतिशतमा छ, जुन सबै समयको उच्चको नजिक हो।

गान्सु, युनान र गुआङ्सीले खोजेका कामहरू मुख्यतया कानून, वित्त र लेखा विभागहरूमा छन्, र आवेदन आवश्यकताहरू कलेज स्नातकहरूका लागि बढी अनुकूल छन्, ट्युटरिङ फर्मले भन्यो।

गान्सुका एक निजामती कर्मचारी, जसले नाम न छाप्ने सर्तमा रोयटर्ससँग कुरा गरे किनभने उनी मिडियासँग बोल्ने अधिकार नभएका थिए। उनले भर्ती गर्ने काम आंशिक रूपमा सेवानिवृत्त कर्मचारीहरूलाई बदल्नको लागि हो, तर केही स्थानीय कर्मचारीहरूले पनि तलब कटौतीको सामना गर्नु परेको छ।

केन्द्रीय सरकारको कोषको साथसाथै, चीनका धेरैजसो इलाका तथाकथित स्थानीय सरकार वित्तिय सवारी साधनहरूमा भर पर्छन् ताकि पूर्वाधार परियोजनाहरू मनपर्ने बाण्ड बजारहरूबाट अतिरिक्त पूँजी जुटाउन सकिन्छ।

चीनको कुल ऋण गत वर्षको ५७ ट्रिलियन युआनबाट बढेर रेकर्ड ६६ ट्रिलियन युआन (९.५ ट्रिलियन अमेरिकी डलर) पुगेको छ, अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोष (आईएमएफ) गत महिनाको रिपोर्टमा उल्लेख छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.