Online News Portal

विदेशमा रहेका अवैध प्रहरी चौकी बन्द गर्न चीनलाई जर्मनीको आह्वान

55

बर्लिन । जर्मनीले चीनलाई अवैध विदेशी प्रहरी स्टेशनहरू बन्द गर्न आह्वान गरेको छ, जुन जर्मन अधिकारीहरूले बेइजिङमा सरकारले विदेशमा बस्‍ने चिनियाँ आप्रवासीहरूलाई नियन्त्रण गर्न र धम्की दिन प्रयोग गरिरहेको आशंका छ।

जर्मनीले नोभेम्बरदेखि चिनियाँ सरकारसँग अपरेशनहरू बन्द गर्ने बारे वार्ता गरिरहेको जर्मनीको विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता एन्ड्रिया सासेले सोमबार बर्लिनमा पत्रकारहरूलाई बताएकी छन्।

फेब्रुअरीमा चिनियाँ सरकारले जर्मन भूमिमा अवैध पुलिस स्टेशनहरू सञ्चालन गरिरहेको कुरा अस्वीकार गरेको थियो। यद्यपि बेइजिङले जर्मनीमा तथाकथित सर्भिस स्टेसनहरू चलाउँदै आएको स्वीकार गर्दै बन्द गर्ने वाचा गरेको थियो। जुन हालसम्म पनि बन्द गरिएका छैनन्।

प्रतिज्ञाको बावजुद, चीनले अझै पनि जर्मनीमा कम्तिमा दुई मोबाइल प्रहरी स्टेशनहरू सञ्‍चालन गरिरहेको छ। जसको गतिविधि स्थानीय अधिकारीहरूमाथि निगरानी गर्ने रहेको आन्तरिक मन्त्रालयका प्रवक्ता म्याक्सिमिलियन कलले सम्मेलनमा भनेका छन्।

‘सुरक्षा अधिकारीहरूले यी गतिविधिहरू र जर्मनीमा विदेशी राज्यहरूको अन्य गतिविधिहरू नजिकबाट निगरानी गरिरहेका छन्। र यो विशेष गरी विदेशी पुलिस स्टेशनहरूमा लागू हुन्छ,’ उनले भनिन्, ‘यी सामान्यतया स्थिर, स्थिर कार्यालयहरू होइन तर मोबाइल सुविधाहरू हुन्।’

जर्मनीले यस विषयमा अमेरिका र अन्य युरोपेली युनियन सदस्य राष्ट्रहरूसँग नजिकबाट सम्पर्क गरिरहेको छ र चिनियाँ सुरक्षा अधिकारीहरूको बाह्य गतिविधिलाई अझ व्यापक रूपमा कसरी सम्बोधन गर्ने भन्ने बारे सासेले भने। बर्लिनले पनि यस विषयमा चीनसँग निरन्तर वार्ता गरिरहेको उनले थपेकी छन्।

दूतावासले जारी गरेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘चीन सरकारले सधैं अन्तर्राष्ट्रिय कानूनको समर्थन गरेको छ र सबै देशको सार्वभौमसत्ता र अधिकार क्षेत्रको सम्मान गरेको छ। जर्मनीमा चिनियाँ दूतावासले बारम्बार यी तथ्यहरू र सम्बन्धित जर्मन अधिकारीहरूलाई हाम्रो स्थिति दोहोर्याएको छ। जर्मन पक्षले यसलाई वस्तुनिष्ठ रूपमा व्यवहार गर्नेछ र थप अनुमानका लागि कुनै ठाउँ छोड्नेछ भन्ने आशा गर्न बाँकी छ।’

चीनका विदेशी प्रहरी स्टेशनहरू प्रायः चिनियाँ सुरक्षा निकायका कर्मचारीहरूसँग जोडिएका हुन्छन्। चिन्ता परम्परागत प्रहरी स्टेशनहरू बन्द गर्ने बारे नभइ गैरकानूनी विदेशी गतिविधिहरूमा संलग्न हुन रोक्नको लागि संलग्न व्यक्तिहरूलाई मनाउने बारे भएको चिनियाँ दूतावासले जनाएको छ।

अमेरिकी न्याय विभागले दुई चिनियाँ नागरिकलाई चीनको सार्वजनिक सुरक्षा मन्त्रालयको फुझाउ शाखाको तर्फबाट न्यूयोर्कमा विदेशी प्रहरी स्टेशन स्थापना गर्न खोजेको आरोप लगाएको थियो।

Leave A Reply

Your email address will not be published.