Online News Portal

चिनियाँ सरकारको नेपालमा तिब्र राजनीतिक गतिविधिले तरङ

93

काठमाडौं : नेपालका प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डको भारत भ्रमण र अमेरिकी अधिकारीले काठमाडौं भ्रमण गर्ने योजना बनाएपछि चीनले अहिले हिमाली मुलुकमा आफ्नो पकड बलियो बनाउन थालेको छ ।  सत्तारुढ चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको अत्यन्त शक्तिशाली पोलिटब्युरोका सदस्य युआन जियाजुन यही असार २३ गते प्रतिनिधिमण्डल लिएर काठमाडौं आउँदै छन् ।  पोलिटब्युरोले कम्युनिष्ट पार्टीका सबै महत्त्वपूर्ण निर्णयहरू लिन्छ।  चिनियाँ नेताले नेपालका प्रधानमन्त्रीसँग भेट गर्ने कार्यक्रम छ ।  अमेरिकाको एमसीसी परियोजना नेपालमा पहिलो पटक सुरु हुन लागेको बेला युआन काठमाडौं आइपुगेको हो ।

काठमाडौं पोष्टको रिपोर्ट अनुसार युआन शीर्ष वैज्ञानिक र हतियारको विशेषज्ञ मानिन्छन् ।  नेपालमा सरकार बनेपछि प्रचण्ड नेपाल भ्रमणमा आउने सबैभन्दा वरिष्ठ नेता हुन् ।  चीन समर्थक केपी ओली नेतृत्वको नेपालका प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेकपा एमालेका एक नेताले आगामी दिनमा चिनियाँ नेता आउने क्रम तीव्र हुँदै गरेको बताएका छन् ।  ओलीलाई पनि भेट्न सक्ने बताइएको छ ।  चिनियाँ नेताको पूरै फोकस नेपालमा बिआरआई परियोजनालाई सुदृढ बनाउनमा रहेको बताइएको छ ।

नेपालले सन् २०१७ मा चीनको महत्वाकांक्षी बेल्ट एन्ड रोड परियोजनामा ​​हस्ताक्षर गरे पनि आयोजनाको काम सुरु हुन सकेको छैन ।  अर्कोतर्फ नेपालका लागि चिनियाँ राजदूतले पोखरा विमानस्थललगायत बिआरआईका धेरै परियोजनाहरु चलिरहेको दाबी गरेका छन् ।  यसले दुईबीचको विवाद बढेको छ ।  चिनियाँ मिडियाका अनुसार चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङले गत वर्ष युआनलाई २४ सदस्यीय पोलिटब्युरोमा समावेश गरेका थिए ।  युआन एक वैज्ञानिक हुन् र टेक्नोलोजी र एयरोस्पेस इन्जिनियरिङको राम्रो ज्ञान छ।

साउथ चाइना मर्निङ पोस्टको रिपोर्ट अनुसार युआन एक रकेट वैज्ञानिक हुन्।  उनले राष्ट्रिय रक्षा प्रविधि उद्योगमा धेरै महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेका छन्।  काठमाडौंस्थित चाइना स्टडी सेन्टरका महासचिव उपेन्द्र गौतमले आगामी दिनमा चीनबाट आउने नेताहरुको संख्यामा उल्लेख्य बृद्धि हुने बताए ।  युआन र प्रतिनिधिमण्डल बाहेक अन्य धेरै प्रतिनिधिमण्डल र विज्ञहरुको पनि नेपाल भ्रमण हुने कार्यक्रम छ ।  यी सबैको ध्यान कुनै न कुनै रूपमा नेपालमा बीआरआई बढाउनु हो ।  बीआरआई सम्बन्धी धेरै कार्यक्रम नेपालमा पनि आयोजना हुने भएको छ ।  यसैबीच नेपालका प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पनि यसै वर्ष चीन भ्रमणमा जाँदैछन् ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.