Online News Portal

उइघुरहरूले गरे उरुम्ची नरसंहारको स्मरण, अस्ट्रियामा चिनियाँ उत्पीडनविरूद्ध प्रदर्शन

82

भियना – अस्ट्रियाको उइघुर समुदायले बेइजिङमा उइगर र अन्य टर्किक मुस्लिम समुदायहरूमाथि भइरहेको उत्पीडनको अन्त्यको माग गर्दै भियनास्थित चिनियाँ दूतावास अगाडि विरोध प्रदर्शन गरेका छन्।

सन् २००९ जुलाई ५ मा भएको उरुम्ची नरसंहारको सम्झनामा र चीनको सिनजियाङ प्रान्तको पूर्वी तुर्कस्तानमा भइरहेको नरसंहारको विरुद्ध आवाज उठाउन यो प्रदर्शन आयोजना गरिएको हो ।

अस्ट्रियाका करिब ५० उइगरहरू चिनियाँ दूतावास अगाडि भेला भए र चिनियाँ सरकारको नरसंहारको विरुद्धमा नाराबाजी गरेका हुन्। यी उइगरहरू मध्ये धेरैले नरसंहारमा आफ्ना प्रियजनहरू गुमाएका छन् र तिनीहरूका लागि चिनियाँ दमनविरुद्ध जारी लडाईमा बल प्राप्त गर्न बेइजिङ सरकारको यो जघन्य कार्यलाई सम्झनु महत्त्वपूर्ण भएको बताइएको छ।

अस्ट्रियामा उइगर समुदायका अध्यक्ष मेभलान दिलसातले विरोध प्रदर्शनको नेतृत्व गरे र देशका विभिन्न प्रान्तका उइघुरहरूले ठूलो संख्यामा प्रदर्शनमा भाग लिएका छन्। प्रदर्शनकारीले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई यस नरसंहारविरुद्ध मौन बस्न र कारबाही गर्न आग्रह गरेका छन्।

कुख्यात उरुम्ची नरसंहारमा, जातीय अल्पसंख्यक उइगुर र हान चिनियाँ समुदाय बीचको भयानक तीन दिनको हिंसा पछि लगभग २०० जनाको मृत्यु भएको थियो र लगभग १७०० जना घाइते भएका थिए।

यद्यपि, यी केवल आधिकारिक चिनियाँ तथ्याङ्कहरू हुन्, र मृतक र घाइतेहरूको वास्तविक संख्या धेरै बढी मानिन्छ।

५ जुन, २००९ थप ‘टर्निङ प्वाइन्ट’ बन्यो र चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको नरसंहार ‘जातीय सफाया’ नीतिको सुरुवात भयो। सन् २०१६-२०१७ मा उत्पीडन तीव्र भयो, जब राष्ट्रपति सी जिनपिङले चीन भित्र आफ्नो शक्ति सुदृढ गर्न थाले र आफ्नो स्वार्थलाई अगाडि बढाउन उइगरहरूलाई “प्यादा” को रूपमा प्रयोग गर्न थालेका छन्।

अनुमान अनुसार उइगर समुदायका करिब १८ लाख मानिसलाई नजरबन्द शिविरमा राखिएको छ। पछि शिविरबाट बाहिर आएका बन्दीहरूले गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घन, यातना, बलात्कार र जबरजस्ती श्रमलगायत व्यापक दुर्व्यवहारको रिपोर्ट गरे। तर, ती शिविरहरूमा गएका धेरैजना कहिल्यै फर्किएनन् र उनीहरूको ठेगाना पनि थाहा थिएन।

Leave A Reply

Your email address will not be published.