Online News Portal

विश्वव्यापी मानव अधिकार उल्लंघनकर्ता सूचीमा चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टी

140

बेइजिङ । चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टी (सीसीपी) विभिन्न घृणित कार्यहरूमा संलग्न मानवअधिकारको प्रमुख विश्वव्यापी उल्लंघनकर्ताको रूपमा उभिएको छ । हालैका वर्षहरूले सिनजियाङमा मुस्लिम उइघुर जनसंख्याविरुद्ध चलिरहेको नरसंहार, हङकङमा स्वतन्त्रताको क्षय र यसको अन्तर्राष्ट्रिय दमनकारी रणनीति विस्तारको साक्षी छ ।

यी चिन्ताजनक प्रवृत्तिहरू, सीपीसीद्वारा उत्पन्न सुरक्षा र आर्थिक खतराहरूसँग मिलेर तिनीहरूको विश्वव्यापी मापदण्डहरूको उल्लङ्घनको लागि बलियो अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिक्रियाको तत्काल आवश्यकतालाई जोड दिन्छ ।

चीनमा मानवअधिकार उल्लङ्घनलाई सम्बोधन गर्न प्रभावकारी नीतिहरू तर्जुमा गर्नु एक विशिष्ट चुनौती प्रस्तुत गर्दछ, मुख्य रूपमा यी उल्लङ्घनहरूलाई चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीले सत्तामा आफ्नो पकड कायम राख्ने माध्यमको रूपमा प्राथमिकता दिएको कारणले चुनौती छ ।

आफ्नो पुस्तक “चाइनाज सर्च फर सेक्युरिटी” मा एन्ड्रयु नाथन र एन्ड्रयू स्कोबेलले सीसीपीका दुई मुख्य विदेश नीति उद्देश्यहरू हाइलाइट गरेका छन्: आन्तरिक स्थायित्व सुनिश्चित गर्ने र सार्वभौमसत्ताको रक्षा गर्ने । चिनियाँ सरकारले प्रायः आफ्नो मानवअधिकार उल्लङ्घनलाई यी मुख्य उद्देश्यहरूका लागि कथित खतराहरूको जवाफ दिने दाबी गरेर न्यायोचित ठहराउँछ । उदाहरणका लागि सीसीपीले उइघुर मुस्लिमहरूलाई सबै आस्थाका व्यक्तिहरूसँगै चीनको स्थिरता र सार्वभौमसत्तालाई खतरामा पार्ने चरमपन्थी समूहको रूपमा वर्गीकरण गरेको छ ।

जवाफमा सीपीसीले उइघुर जनसंख्यामाथि द्रुत र सामूहिक नियन्त्रणलाई सक्षम पार्दै अधिनायकवादी हतियारको रूपमा निगरानी प्रविधि प्रयोग गरेको छ । हाल १ देखि ३० लाख उइघुरहरू सिनजियाङभरि राजनीतिक जेल शिविरहरूमा थुनिएका छन्, जहाँ उनीहरूले जबरजस्ती शिक्षा, यातना र मृत्युसमेत भोगिरहेका छन् । यो समुदायका महिलाहरू बलात्कार र विभिन्न प्रकारका यौन हिंसाको सिकार हुन्छन् । सिनजियाङका विशेष भागहरूमा बच्चा जन्माउने उमेरका ८० प्रतिशत उइगुर महिलाहरूलाई जबरजस्ती नसबन्दी गर्ने आफ्नो लक्ष्यलाई दस्तावेजीकरण गर्दै उइघुर महिलाहरूमाथि सीसीपीको उत्पीडन चरम स्तरमा पुगेको छ ।

अत्याचारले सीमा नाघेपछि अमेरिकी सरकारले यसलाई चलिरहेको नरसंहार र मानवता विरुद्धको अपराधको रूपमा मान्यता दिएको छ । उइगर जनसंख्या मात्र प्रभावित समूह होइन । सीपीसीले सुरुमा हङकङलाई आफ्नो स्वतन्त्रताको रक्षा गर्न २०१९ मा सडकमा नआएसम्म हङकङलाई केही हदसम्म स्वायत्तता दिएको थियो ।

त्यसपछिको क्र्याकडाउन र २०२० मा राष्ट्रिय सुरक्षा कानून (एनएसएल) को कार्यान्वयनलाई सीसीपीले हङकङका जनताले चीनको स्थायित्व र सार्वभौमसत्तामाथि खडा गरेको कथित खतराको प्रतिक्रियाको रूपमा जायज ठहराएको थियो । एनएसएल ले सहर-राज्यमा नागरिक र राजनीतिक स्वतन्त्रतालाई गम्भीर रूपमा कटौती गरेको छ, जसले गर्दा कानूनको शासनको उल्लेखनीय क्षय भएको छ ।

बेइजिङले अब हङकङको पहिलेको बलियो कानुनी प्रणालीको दुरुपयोग गर्दै जोशुआ वोङ र जिमी लाइजस्ता प्रमुख व्यक्तित्वहरू लगायत राजनीतिक कैदीहरूलाई लक्षित गर्छ । यसअघि एप्पल डेली र स्ट्यान्ड न्यूज जस्ता स्वतन्त्र प्रेस संगठनहरू जबरजस्ती बन्द गरिएको थियो र हङकङमा व्यापारिक वातावरण सरकारी-समर्थित प्रतिबन्ध चोरी, मनी लान्ड्रिङ, र अन्य अवैध वित्तीय गतिविधिहरूले सम्झौता गरेको थियो ।

उइघुर र हङकङहरूको दुर्दशाले सीसीपीको विशिष्ट दृष्टिकोणको उदाहरण दिन्छ: पार्टीको शासनमा कुनै पनि खतरा पहिचान गर्ने, कुनै पनि मानवीय मूल्यमा यसलाई दबाउन र चीनभित्र अधिकार र स्वतन्त्रतालाई कमजोर बनाउने । यद्यपि, सीसीपीका कार्यहरू अन्तर्राष्ट्रिय दमनमार्फत चीनको सिमानाभन्दा बाहिर फैलिएको छ ।

विशेष गरी हानिकारक उदाहरण भनेको निगरानी प्रविधिको निर्यात हो, जसको साथमा चिनियाँ जनसंख्याको सर्भेक्षण गर्न प्रयोग गरिने विधिहरूमा विश्वभरका देशहरूलाई प्राविधिक प्रशिक्षण प्रदान गरिन्छ । अन्तर्राष्ट्रिय दमनका अन्य उदाहरणहरूमा उइघुरहरूलाई जबरजस्ती स्वदेश फिर्ता गर्नु, सीसीपी-नियन्त्रित विदेशी प्रहरी स्टेशनहरूको स्थापना, अमेरिका, युरोप र अन्य ठाउँमा कन्फ्युसियस संस्थानहरूले गरेको प्रभाव र सीसीपीको आलोचना गर्ने चिनियाँ डायस्पोराहरूलाई लक्षित गर्नु समावेश छ ।

सीसीपी यी गतिविधिहरूमा संलग्न छ किनभने यसले तिनीहरूलाई फाइदाजनक ठान्दछ र विश्वास गर्दछ कि त्यसो गर्न नसक्दा घरेलु अस्थिरताको जोखिम हुन्छ । मानवअधिकार उल्लङ्घनहरूमा सीसीपीको महत्त्वपूर्ण जोडलाई ध्यानमा राख्दै यो निराशाजनक छ कि विश्व नेताहरूले यी दुरुपयोगहरूलाई चीनले निम्त्याएको खतरालाई कम गर्नका लागि आफ्नो रणनीतिहरूमा कम ध्यान दिएका छन्, विशेष गरी जब यी धेरै धम्कीहरूले आफ्नै देशहरूलाई असर गर्छ ।

उदाहरणका लागि, बाइडेन प्रशासनको राष्ट्रिय सुरक्षा रणनीतिले प्रमुख परराष्ट्र नीतिको उद्देश्यका रूपमा चीनलाई “आउटप्रतिस्पर्धी” प्राथमिकतामा राखेको छ तर सीसीपीको मानवअधिकार उल्लङ्घनलाई रोक्न अपर्याप्त ध्यान दिन्छ । युरोप र एसियाभरका राजधानीहरूले चीनमा मानवअधिकारको चिन्तालाई सम्बोधन गर्न अझ कम जोड देखाउँछन्, धेरैले अहिले सीसीपीले निम्त्याएको खतराप्रति जागृत भएका छन् ।

तसर्थ, नीति निर्माताहरूका लागि चुनौती भनेको चीनको सुरक्षा खतरालाई सम्बोधन गर्न आवश्यक माध्यमहरू पहिचान गर्नु र मानवअधिकारको चिन्तालाई सम्बोधन गर्नु हो । सहयोगी र साझेदारहरूसँगको सहकार्यमा, संयुक्त राज्यले आफ्नो विदेश नीति शस्त्रागारमा चीन भित्र शक्ति गतिशीलतालाई पुन: सन्तुलित गर्न, चिनियाँ जनतालाई सरकारको अख्तियार घटाउने क्रममा ठूलो शक्ति प्रदान गर्न उपकरणहरू प्रयोग गर्नुपर्छ ।

चीनको मानवअधिकार उल्लङ्घनलाई सम्बोधन गर्ने व्यापक रणनीतिमा लक्षित वित्तीय प्रतिबन्धहरू, भिसा प्रतिबन्धहरू र उइघुर जबरजस्ती श्रम रोकथाम ऐन जस्ता गैरकानूनी गतिविधिहरू विरुद्ध लड्न वा मनी लान्ड्रिंग र अवैध वित्तलाई सम्बोधन गर्ने उपायहरू जस्ता जवाफदेही संयन्त्रहरू समावेश हुनुपर्छ । यी रणनीतिहरू इन्टरनेट स्वतन्त्रता, प्रेस स्वतन्त्रता र धार्मिक स्वतन्त्रताको संरक्षण सहित चीनमा अवस्थित स्वतन्त्रताका लागि सीमित स्थानहरू सुरक्षित गर्ने प्रयासहरूद्वारा पूरक हुनुपर्छ ।

राजनीतिक बन्दीहरूको रिहाईको लागि सक्रिय कूटनीतिक प्रयासहरू गरिनुपर्छ र सिनजियाङका शिविरहरू बन्द गर्ने पक्षमा वकालत गर्नुपर्छ । थप रूपमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले चीनबाट भाग्न बाध्य भएकाहरूलाई उदार शरण दिनुपर्छ । सी जिनपिङको नेतृत्वमा सीसीपीको दमनबाट प्राप्त भएको एउटा मुख्य अन्तरदृष्टि यो हो कि पार्टीलाई आफ्ना जनतालाई भन्दा थोरै कुराले बढी धम्की दिन्छ ।

सीसीपीले आफ्नै जनसंख्यालाई अस्थिर परिवर्तनको सम्भावित एजेन्टको रूपमा हेर्छ जसले शासनको लचिलोपन र शक्तिलाई कमजोर पार्न सक्छ । फलस्वरूप, चिनियाँ जनतालाई उनीहरूको स्वतन्त्रताको खोजीमा समर्थन गर्नु भनेको प्रभावकारी रूपमा प्रतिक्रिया दिन अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले लिन सक्ने अत्याधिक शक्तिशाली कार्य हो ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.