Online News Portal

चिनियाँहरुले विदेशमा ‘विन्‍नी द पूह’ खरिद गर्दा…!

108

बेइजिङ –  बिटर विन्टरले धेरै वर्षसम्म चीनमा ‘विन्‍नी द पूह’ बेलायती लेखक एलन अलेक्ज्याण्डर मिल्ने (१८८२–१९५६) द्वारा सिर्जना गरेको  टेडी बियरको विरुद्धमा चीनमा प्रतिबन्ध लगाएको र सन् १९६६ डिज्‍नी संस्करणले अझ प्रख्यात बनाएको कुरालाई पछ्याएको छ। प्रतिबन्धको कारण भनेको सन् २०१३ मा राष्ट्रपति सी जिनपिङ ‘विन्‍नी द पूह’ जस्तो देखिन्छन् भन्‍ने भएको खुलेको छ।

लाओसको पर्यटकीय आकर्षणहरू मध्येको प्राचीन राजधानी लुआंग प्राबाङको प्रसिद्ध रात्रि बजार छ। बजारको भ्रमण गर्दा ‘विनी द पूह’ व्यापारिक सामान बेच्‍ने मुस्कुराउँदै बिक्रेताले खिचेको थियो।

उक्त विन्‍नी द पुह खरिद गर्नेमध्ये अधिकांश चिनियाँ पर्यटकहरू रहेको देखिन्थ्यो। त्यहाँ पश्चिमीहरू पनि थिए, तर उनीहरूले विन्नीको डिज्नी छविलाई कानुनी रूपमा इजाजतपत्र प्राप्त नभएको र बजारमा नक्कली गुच्ची वा प्राडा झोलाहरू उपलब्ध भएजस्तै नक्कली उत्पादनहरू भएको बताउँदै आएका थिए।

विनी द पूह त्यहाँ सबैभन्दा राम्रो खरिदकर्ता चिनियाँहरू भएको खुलेको थियो। एक शताब्दीभन्दा पहिले, जर्मन समाजशास्त्री जर्ज सिमेलले पहिले नै व्याख्या गरिसकेका कुनै निश्चित उत्पादनलाई निषेधित घोषणा गर्नु यसको लागि माग सिर्जना गर्ने सबैभन्दा राम्रो तरिका भएको लेखेका थिए।

मानिसहरूले यसलाई गोप्य रूपमा किन्थे वा विदेशमा र यस अवस्थामा लाओसमा विन्नी उत्पादनहरू र खरिद गर्नेहरूले व्यापारिक सामानहरु चीन फिर्ता लैजाँदै  के हुन्छ भन्‍ने स्पष्ट छैन।

चिनियाँहरू विनी द पूहको बारेमा गम्भीर छन्। तिनीहरूले सन् २०२३ को डराउने चलचित्र “विनी द पूह: ब्लड एन्ड हनी” लाई समेत प्रतिबन्धको सामना गर्नुपरेको देखेका छन्। चीनमा विन्‍नी त पुह चलचित्रमा प्रतिबन्ध लगाएको कुरालाईसमेत बेवास्ता गर्दै लाओसमा चिनियाँहरुले विन्नी द पुह खरिद गरिरहेको पाइएको हो।

Leave A Reply

Your email address will not be published.