Online News Portal

चीनको गोप्य प्रभाव अभियानहरूको खुलासा

117

काठमाडौं । चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (CPC) ले आफ्नो सन्देश र छविलाई विदेशमा फैलाउने प्रयास गरिरहेको खुलासा भएको छ।

न्यूयोर्क टाइम्सको अनुसन्धानले अमेरिकाका धनी व्यक्ति नेभिल रोय सिङ्घमले विभिन्न संस्थाहरूमार्फत सीपीसीलाई सहयोग गरिरहेको खुलासा भएको छ। तीमध्ये ‘नो कोल्ड वार’ भन्ने समूह पनि छ, जसले चीनको दृष्टिकोणलाई अगाडि बढाउन काम गरिरहेको छ। त्यसैगरी, प्रशान्त महासागरको राष्ट्र सोलोमन टापुमा, चीनको मनसाय र योगदानको बारेमा सकारात्मक समाचारहरू देखाउनको लागि एउटा अखबारलाई चीनले $130,000 भन्दा बढी दिएको रिपोर्ट आएको छ। यी कथाहरूले विश्वव्यापी स्तरमा अनुकूल छवि प्रस्तुत गर्न चीनले खेलिरहेको सक्रिय भूमिकालाई जोड दिन्छ।

विवरणहरूमा डुब्दै, न्यू योर्क टाइम्सको रिपोर्टले कसरी आफ्नो बायाँ झुकावको लागि परिचित नेभिल रोय सिंघमले आफूसँग सम्बन्धित धेरै संस्थाहरू मार्फत CPC सँग सहकार्य गरिरहेको छ भनेर प्रकाश पार्छ। अनुसन्धानले ‘नो कोल्ड वार’ नामको संगठनलाई प्रकाशमा ल्याउँछ, जुन चीन र यसको कथाहरूलाई समर्थन गर्ने राम्रो वित्त पोषित अभियानको हिस्सा हो। यो संगठन नोभेम्बर २०२१ मा लन्डनमा भएको झडपमा पनि संलग्न थियो, जहाँ घटनासँग सम्बन्धित व्यक्तिहरूले हङकङको लोकतन्त्र आन्दोलनका समर्थकहरूलाई आक्रमण गरेका थिए। यद्यपि ‘नो कोल्ड वार’ मुख्यतया अमेरिकी र बेलायती कार्यकर्ताहरूद्वारा सञ्चालित गैर-सरकारी संस्था जस्तो देखिन्छ, यसको सिंघम र फलस्वरूप, सीपीसीको मिडिया मेसिनरीसँग सम्बन्ध छ।

यसैबीच, सोलोमन टापुहरूमा विश्वको अर्को छेउमा, सोलोमन स्टार भनेर चिनिने अखबारले चीनबाट पर्याप्त रकम प्राप्त गरेको रिपोर्ट गरिएको छ। यो कोष, कुल 130,000 डलर भन्दा बढी, यस क्षेत्रमा चीनको मनसाय र योगदानको बारेमा सकारात्मक जानकारी प्रवर्द्धन गर्ने पत्रिकाको बदलामा प्रदान गरिएको थियो। यो खुलासाले साना राष्ट्रहरूमा पनि कथालाई आकार दिन चीनको सक्रिय संलग्नतालाई प्रकाश पार्छ।

यी कथाहरूको पृष्ठभूमिमा सोलोमन टापुहरूको कूटनीतिक मान्यतामा महत्त्वपूर्ण परिवर्तन समावेश छ। 2019 मा, टापु राष्ट्रले ताइवानबाट चीनमा आफ्नो मान्यता हस्तान्तरण गर्‍यो, यो कदमले प्रशान्त क्षेत्रमा चीनको बढ्दो प्रभावको प्रतीक हो। प्रधानमन्त्री मनसेह सोगाभारेको नेतृत्वमा सोलोमन टापुहरूले थप विकास सहायता प्राप्त गरेर चीन र अमेरिकाबीचको प्रतिस्पर्धाबाट फाइदा लिन खोजे। जुलाई २०२३ मा सोगाभारेको चीन भ्रमणले दुई राष्ट्रबीचको सम्बन्ध सुदृढ भएको देखाएको छ।

सूचना हेरफेर गर्ने चिनियाँ प्रयासहरूले विश्वव्यापी बहसलाई प्रभाव पार्ने आफ्नो क्षमता देखाएको छ। नेभिल रोय सिङ्घम र उनका सहयोगीहरूले आफूलाई सीपीसीले ‘धूम्ररहित युद्ध’ भनेको कुराको अग्रपङ्क्तिमा भेट्टाउँछन्। यसमा राज्यका मिडिया सञ्चालनहरू विस्तार गर्ने, विदेशी मिडिया आउटलेटहरूसँग साझेदारी गर्ने, र स्वतन्त्र सामग्रीको रूपमा CPC को दृष्टिकोण व्यक्त गर्न प्रभावशाली व्यक्तित्वहरूलाई प्रभाव पार्नेलगायत विभिन्न रणनीतिहरू समावेश हुन्छन्। सिङ्घमका संस्थाहरूले युट्युब भिडियोहरू लाखौं भ्यूहरू बनाएका छन्, राजनीतिक गतिविधिमा संलग्न छन्, र हिंसात्मक आन्दोलनहरूमा पनि भाग लिएका छन्।

न्यूयोर्क टाइम्सको अनुसन्धानले सिंघमसँग जोडिएका परोपकारी संस्था र कम्पनीहरूको जटिल वेबलाई बेवास्ता गर्न सफल भयो। जबकि केही समूहहरू, जस्तै ‘कोल्ड वार छैन,’ कानुनी संस्थाहरूको रूपमा अवस्थित नहुन सक्छ, तिनीहरू साझा आयोजकहरू र डोमेन दर्ता रेकर्डहरू मार्फत लिङ्क हुन्छन्। महत्त्वपूर्ण रूपमा, सिंघमको कुनै पनि संस्था अमेरिकी विदेशी एजेन्ट दर्ता ऐन अन्तर्गत दर्ता गरिएको छैन, जुन विदेशी शक्तिहरूको तर्फबाट जनमतलाई प्रभाव पार्ने लक्ष्य राख्ने समूहहरूमा लागू हुन्छ। यद्यपि, सोलोमन स्टार कोषको मामलाले पत्रिका र चिनियाँ दूतावास बीचको प्रत्यक्ष आर्थिक सम्बन्धलाई देखाउँछ, कोषमा संलग्न सम्भावित स्ट्रिङहरू संकेत गर्दछ। यसले विश्वव्यापी मिडिया आउटलेटहरूका लागि बहुमूल्य पाठको रूपमा काम गर्दछ, आफ्नो कथालाई बढावा दिन चीनको संलग्नतासँग व्यवहार गर्दा सावधानी अपनाउनु पर्ने आवश्यकतालाई जोड दिँदै।”

Leave A Reply

Your email address will not be published.