Online News Portal

चिनियाँ बेलुनहरू हवाई सुरक्षाको लागि खतरा : ताइवान

31

ताइपेई। ताइवानको रक्षा मन्त्रालयले शनिबार चीनले उत्पीडन गरेको र स्वशासित टापुमा बारम्बार बेलुनहरू पठाएर सार्वजनिक मनोबललाई असर गर्ने प्रयास गरेको आरोप लगाएको छ।
ताइवानको आधिकारिक सैन्य समाचार एजेन्सीको रिपोर्ट अनुसार बेलुनका मार्गहरूले अन्तर्राष्ट्रिय यात्रु उडानहरूमा गम्भीर खतरा उत्पन्‍न गरेको मन्त्रालयको विश्लेषणले पत्ता लगाएको छ। मन्त्रालयले उडान सुरक्षा सुनिश्चित गर्न गतिविधि तत्काल बन्द गर्न आह्वान गरेको छ।
‘मन्त्रालयले [ताइवानका] जनतालाई चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको संज्ञानात्मक लडाई विधिलाई स्पष्ट रूपमा बुझ्‍न र त्यसबाट प्रभावित हुनबाट जोगिन तर्कसंगत र शान्तपूर्वक यसको सामना गर्न आग्रह गरेको छ,’ रिपोर्टले भन्यो।
बेलुनको उद्देश्य अस्पष्ट छ, र एक चिनियाँ राज्य मिडिया आउटलेटले ताइवानको सत्तारुढ डेमोक्र्याटिक प्रोग्रेसिभ पार्टी र ताइवानी र अमेरिकी मिडियालाई हानिकारक मौसमी बेलुनहरू भनेर प्रचार गरेको आरोप लगाएको छ।
बेलुन घटनाहरू जनवरी १३ मा ताइवानमा हुने राष्ट्रपतीय निर्वाचनको अगाडि आउँछन्, जसमा टापुको चीनसँगको सम्बन्ध प्रमुख मुद्दा हो।
ताइवानको रक्षा मन्त्रालयले गत महिनामा टापु नजिकै वा माथिबाट चिनियाँ बेलुन उडेको धेरै घटनाहरू रिपोर्ट गरेको छ। शनिबार दुईवटा बेलुन ताइवान स्ट्रेटमा भेटिएको थियो, एउटा ३३ समुद्री माइल र अर्को ५१ समुद्री माइल टापुको उत्तरपश्चिमी तटबाट उडेका थिए।
चीनको पूर्वी तटबाट करिब १६० किलोमिटर (१०० माइल) टाढा रहेको ताइवानलाई चीनले आफ्नो नियन्त्रणमा आउनु पर्ने विद्रोही प्रान्तको रूपमा हेर्छ। चिनियाँ नेता सी जिनपिङले यस हप्ताको वार्षिक नयाँ वर्षको सम्बोधनमा ताइवान भविष्यमा चीनसँग ‘पक्कै पनि पुनर्मिलन’ हुने विश्‍वास गरेका छन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.