Online News Portal

आणविक आधुनिकीकरणको महत्वाकांक्षाका लागि चीनको चासो

165

काठमाण्डौं ।

आफ्नो आणविक र सैन्य शक्ति विस्तार गर्ने चिनियाँ मनसाय भनेको ब्वाँसो-योद्धा चित्रणको यसको विधि हो जुन यसको छिमेकी र वरपर विनाश गर्ने बाटोमा छन्।

यद्यपि यी आकांक्षाहरू आफ्नो अर्को चरणमा प्रवेश गरिसकेका छन् र हाल कार्यान्वयनमा छन्। तसर्थ, ग्लोबल स्ट्र्याट भ्यू विश्लेषण अनुसार चिनियाँ कार्यान्वयन योजनाहरू छलफल गर्न यो एकदम सान्दर्भिक र व्यावहारिक देखिन्छ।

राजनीतिक र नोकरशाही प्रतिस्पर्धाले यस मुद्दाको वरिपरिको छलफललाई प्रभुत्वको लागि चीनको विश्वव्यापी दृष्टिकोण जत्तिकै महत्त्वपूर्ण रहेको सुनिश्चित गरेको छ।

२००६ बाट आफ्नो रक्षा श्वेतपत्रमा, चीनले दृढतापूर्वक आफ्नो ‘सेल्फ डिफेन्स आणविक रणनीति’ लाई जोड दियो, जसले आक्रमणकारीलाई अस्वीकार्य क्षति पुर्‍याउने आश्वासनपूर्ण प्रतिकारात्मक उपायको घोषणा गर्‍यो।

यद्यपि, वर्षौंदेखि बेइजिङको आणविक अडानले विश्वव्यापी संसारलाई हेर्नेभन्दा धेरै हकिस दृष्टिकोणमा मात्र बिग्रिएको छ, ग्लोबल स्ट्र्याट भ्यूले रिपोर्ट गरेको छ।

२०१३ मा, तिनीहरूको रक्षा श्वेतपत्रले ‘प्रथम प्रयोग नगर्ने नीति’ को आजीवन आणविक सिद्धान्तको उल्लेखलाई समावेश नगरेको थियो। यसले धेरै विद्वानहरूले निष्कर्ष निकाले कि चीन सम्भवतः दशकौंसम्म यस क्षेत्र र विश्वमा शान्ति र स्थायित्व सुनिश्चित गर्ने साधन सिद्धान्तलाई त्याग्ने बाटोमा थियो।

त्यसबेलादेखि, चीनले आफ्नो आणविक-सशस्त्र सेनालाई विविधता र आधुनिकीकरण गर्न युद्धस्तरमा काम गरिरहेको छ। यो आणविक ट्रायड स्थिति प्राप्त गर्ने कगारमा छ, भूमिबाट प्रक्षेपण गर्न सकिने आणविक क्षेप्यास्त्रहरू, आणविक क्षेप्यास्त्र-सशस्त्र पनडुब्बीहरू, रणनीतिक लडाकू जेटहरू, र आणविक वारहेडहरूद्वारा संचालित वायुयानहरू समावेश गरी तीनवटा सैन्य बलहरूको रूपमा परिभाषित गरिएको छ।

आफ्नो आणविक र सैन्य शक्ति विस्तार गर्ने चिनियाँ मनसाय पछि समाधान गर्न सकिने टाढाको घटना होइन, ग्लोबल स्ट्र्याट भ्यूले भन्यो।

त्यस्ता कार्यहरूका लागि तुरुन्तै सोच-विचार गरीएको विदेश नीति उद्देश्यहरू चाहिन्छ, जसले सदस्यहरू बीच क्षेत्रीय सहयोगको नेतृत्व गर्न सक्छ जसले आफूलाई त्यस्ता डरलाग्दो कार्यनीतिहरूको अग्रभागमा भेट्टाउन सक्छ।

यदि चीनले २०२९ सम्म आफ्नो हतियारलाई भविष्यवाणी गरे अनुसार दोब्बर बनायो भने, आगामी वर्षहरूमा, पीपुल्स लिबरेसन आर्मीले २४ DF-४१s भन्दा बढी १४४ वारहेडहरू फिल्ड गर्नेछ जसले यस क्षेत्रको लागि धेरै परिणामात्मक सुरक्षा खतराहरू निम्त्याउनेछ, ग्लोबल स्ट्र्याट भ्यूले रिपोर्ट गरेको छ।

दक्षिण-चीन सागर, ताइवान र भारतसँगको सीमामा चीनको कारबाहीले नेतृत्व विवादको क्षेत्रमा र वरपर झडप र झडपहरू भड्काउन इच्छुक रहेको स्पष्ट पारेको छ।

यसबाहेक, चिनियाँ पुन: दोहोरिने व्यवहारलाई ध्यानमा राख्दै, यो भन्नु बुद्धिमानी हुनेछ कि चिनियाँ आणविक क्षमता र हतियारहरू जति बढ्दै जान्छ र सुधार हुन्छ, बेइजिङले आक्रामक आणविक मुद्रा अपनाउने प्रयास गर्नेछ, ग्लोबल स्ट्र्याट भ्यूले सल्लाह दियो।

तसर्थ, यस्तो खतरापूर्ण आणविक वृद्धिको साक्षी रहेको क्षेत्रले आणविक राष्ट्रका रूपमा चीनले महादेश र विश्वका अन्य शान्तिप्रिय देशहरूसामु खडा गर्न चाहेको चुनौतीहरूको सामना गर्न एकजुट हुनुपर्छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.