Online News Portal

अमेरिकाले ताइवानलाई हारपुन र साइडविन्डर क्षेप्यास्त्रहरू सहित लगभग १.१ बिलियन सैन्य उपकरणहरू बिक्री गर्ने घोषणा

153

वाशिङ्टन । अमेरिकाले ताइवानलाई हारपुन र साइडविन्डर क्षेप्यास्त्रहरू सहित लगभग १.१ बिलियन सैन्य उपकरणहरू बिक्री गर्ने घोषणा गरेको छ।

डिफेन्स सेक्युरिटी कोअपरेसन एजेन्सी (डीसीएसए) ले वाशिंगटनले ताइवानलाई सैन्य उपकरण बेच्न स्वीकृति दिएको पुष्टि गरेको छ। अमेरिकी विदेश मन्त्रालयले टापुको रक्षा क्षमताको आधुनिकीकरण गर्न र अमेरिकी सुरक्षा हितको सेवा गर्न ताइवानलाई हारपुन ब्लक दोस्रो मिसाइल र सम्बन्धित उपकरणको अनुमानित ३५५ मिलियन बिक्री स्वीकृत गरेको डीएससीएले भनेको छ। डीसीएसका अनुसार ८५.६ मिलियनको अनुमानित लागतमा ब्लक दोस्रो साइडविन्डर मिसाइलहरू र सम्बन्धित उपकरणहरूको बिक्रीलाई स्वीकृति दिने निर्णय पनि गरेको छ।

निगरानी राडार कार्यक्रम समर्थन र उपकरणमा ६६५.४ मिलियनको सम्भावित बिक्री पनि स्वीकृत भएको डीसीएसएले जनायो। प्रस्तावित बिक्रीले यस क्षेत्रमा आधारभूत सैन्य सन्तुलनलाई परिवर्तन नगरे पनि ताइवानको रक्षा क्षमतालाई सुदृढ बनाउन भूमिका खेल्नेछ।

अमेरिकी सभामुख न्यान्सी पेलोसीको ताइवानको विवादास्पद यात्रालाई लिएर वाशिंगटन र बेइजिङबीच बढेको तनावको बीचमा प्रस्तावित बिक्री आएको हो। हार्पुनहरू बोइङले तटीय-पानी क्षमताका साथ उत्पादन गरेको एन्टी-शिप होमिङ मिसाइलहरू हुन्। संयुक्त राज्य अमेरिकामा ताइपेई आर्थिक र सांस्कृतिक प्रतिनिधि कार्यालयले ६० वटा मिसाइल र सम्बन्धित उपकरणहरू किन्‍न अनुरोध गरेको थियो।

साइडवाइन्डरहरू हावाबाट हावामा मार्ने क्षेप्यास्त्रहरू हुन् जुन रेथियनले प्रक्षेपण पछि लक्ष्यहरूमा लक गर्न सक्ने क्षमताको साथ विकसित गरेको छ। टेक्रोले १०० वटा मिसाइल र सम्बन्धित उपकरण खरिद गर्न अनुरोध गरेको थियो। टेक्रोले तिनीहरूको निगरानी रडार कार्यक्रमको लागि ठेकेदार रसद समर्थन खरिद गर्न अनुरोध पनि गर्‍यो, जसले टापुको परिस्थितिगत जागरूकता र खतरा चेतावनी क्षमताहरू सुधार गर्ने डीसीएसएले जनाएको छ। ताइवानलाई अमेरिकाले यति ठूलो परिमाणमा हतियार उपलब्ध गराउने भएपछि चीनको टाउको दुखाइको विषय बनेको छ।

वाशिंगटनमा चिनियाँ दूतावासले यस हप्ताको सुरुमा प्रस्तावित बिक्रीको रिपोर्टको प्रतिक्रियामा बाइडेन प्रशासनलाई ताइवानलाई तुरुन्तै हतियार बिक्री बन्द गर्न आह्वान गरेको हो। हतियार बिक्रीले ताइवान स्ट्रेटमा तनाव निम्त्याउन सक्ने र चीनको सार्वभौमसत्ता र सुरक्षा हितलाई उल्लंघन गर्ने जोखिम हुन सक्ने चिनियाँ दूतावासका प्रवक्ताले बताएका छन्।

ताइवान सेनाले बिहीबार एक अज्ञात नागरिक ड्रोनलाई गोली हानेको छ, जुन आज बिहान चिनियाँ तटबाट ठीक शियु टापुको प्रतिबन्धित पानीमा खसेको थियो।

Leave A Reply

Your email address will not be published.