Online News Portal

चिनियाँ कम्पनीद्वारा बीआरआईका नाममा इन्डोनेसियाको प्राकृतिक स्रोतको दोहन

207

बेइजिङ। इन्डोनेसियामा बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभ (बीआरआई) अन्तर्गत चिनियाँ कम्पनीहरूको सञ्चालन गरेका विभिन्न परियोजनाहरूले गर्दा इन्डोनेसियाको वातावरण विनाश हुनुका साथै पारिस्थितिक सन्तुलनलाई खलल पुर्‍याउँदै जनसङ्ख्या विस्थापनको क्रम बढिरहेको छ।

चिनियाँ कम्पनीहरूले बीआरआईका नाममा इन्डोनेसियाको प्राकृतिक स्रोतको दोहन गर्दै त्यहाँको पारिस्थितिक सन्तुलनमा खलल पुर्‍याइरहेका छन्। तिनीहरूको गतिविधिले वनस्पति र जीवजन्तुलाई मात्र खतरामा पारेको नभई आदिवासी जनसङ्ख्यालाई पनि विस्थापित हुने स्थितिमा पुर्‍याएको हङकङ पोस्टले रिपोर्ट गरेको छ।

इन्डोनेसियाको सुमात्रा टापुको बाटाङ टोरु वन ‘क्रिटिकली एन्जेन्डर प्रजाति’ सूचीमा परेका छ। जहाँ ८०० सुमात्रान ओराङ्गुटान्सको घरहरू रहेका छन्। यसबाहेक वातावरणविद्हरूले चिनियाँ कम्पनीले सञ्चालन गरेका परियोजनाले सुमात्रान बाघ र प्यांगोलिनलाई खतरामा पारेको बताएका छन्।

चीनको महत्त्वाकाङ्क्षी बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभ (बीआरआई) अन्तर्गत चीनको सिनो हाइड्रो कर्पोरेसन लिमिटेडले १.६ अर्ब अमेरिकी डलरको बटाङ तोरु जलविद्युत आयोजना निर्माण गर्दा यी लोपोन्मुख प्रजातिहरू खतरामा परेका थिए।
परियोजनाको साइट एक त्रुटि रेखाको नजिक अवस्थित छ। जुन चिन्ता यसको वातावरणीय मूल्याङ्कनमा उल्लेख गरिएको छैन। तर इन्डोनेसियाली फोरम फर द इन्भायरमेन्ट जलविद्युत परियोजनालाई इतिहासको सबैभन्दा जोखिमपूर्ण वातावरणीय परियोजनाको रूपमा मूल्याङ्कन गरेका छन्।

वैज्ञानिकहरूले इन्डोनेसियाका राष्ट्रपति जोको विडोडोलाई बाटाङ तोरु वनको संरक्षणका लागि पटक-पटक आग्रहसमेत गरेका छन्।
यसबाहेक, यस क्षेत्रका वन्यजन्तुहरूका लागि खतरा, प्रस्तावित बाँधले डाउनस्ट्रीममा रहेका एक लाखभन्दा बढी मानिसको जीविकोपार्जनमा प्रतिकूल असर पार्ने जनाएका छन्।

यसैबीच, चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङले गत वर्ष अप्रिलमा बोआओ फोरमको एसियाको वार्षिक सम्मेलनमा आफ्नो भाषणमा “बीआरआई विकासलाई दिगो बनाउन खुला, हरियो र स्वच्छ सहयोग” को सिद्धान्तको समर्थन गरेका बताएका थिए।

तर, उत्तरी सुमात्रामा जिंक खानी, जकार्ता-बान्डुङ हाई-स्पीड रेल र प्रोबोलिङ्गो-बान्युवांगी राजमार्गको विकास गर्दा चिनियाँ गतिविधिले बीआरआईमार्फत दिगो विकासको दोहोरो मापदण्ड प्रस्टै देखाएको छ।
चीनको सिङ्शान समूहले बीआरआई अन्तर्गत मोरोवाली औद्योगिक पार्कमा ७० करोड अमेरिकी डलरको निकलमा आधारित प्रशोधन कारखाना निर्माण गरिरहेको छ। परियोजनाले नजिकैको इन्डोनेसियाली समुद्री जीवनलाई खतरामा पारेको छ।

चाइना कम्युनिकेसन कन्स्ट्रक्सनद्वारा सञ्चालित १६५ मिलियन अमेरिकी डलरको प्रोबोलिङ्गो-बान्युवाङ्गी राजमार्ग परियोजनाले वातावरणीय समस्या सिर्जना गरेको हङकङ पोस्टले रिपोर्ट गरेको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.