Online News Portal

चीनमा गरिदै आएको उईगर माथीको हत्याहिंसा विरुद्ध आवाज उठन थालेको छ

181

पाकिस्तानमा अब मुस्लिम समुदाय चीन विरुद्ध हुन थालेका छ्न । चीनमा गरिदै आएको उईगर माथीको हत्याहिंसा विरुद्ध आवाज उठन थालेको छ । यसैगरी  पाकिस्तानी सेनाले चीन पाकिस्तान आर्थिक करिडोर (CPEC) को विरोध गर्ने पृथकतावादी समूहहरूलाई लक्षित गर्न बलुचिस्तानमा जिहादी सम्पत्तिहरू प्रयोग गरी प्रान्तको स्रोतको दोहन गर्न र स्थानीय जनतालाई कुनै पनि अंशबाट वञ्चित गर्न प्रयोग गरिरहेको छ।

हालै कराँची मिनिबस आक्रमणमा तीन चिनियाँ कामदारको हत्या संयोग होइन। यो बलुचिस्तान लिबरेशन आर्मी (BLA) को प्रान्तको स्वतन्त्रताको लागि लड्ने व्यापक उद्देश्यको एक हिस्सा हो। अप्रिल २६ मा, पाकिस्तानको कराँची विश्वविद्यालयको क्याम्पस भित्र बीएलएसँग सम्बन्धित ३१ वर्षीया महिला आत्मघाती हमलाकारीले कार विस्फोटमा तीन चिनियाँ नागरिक र एक पाकिस्तानी भ्यान चालकको मृत्यु भएको थियो।

बीएलएले निशाना बनाएको चिनियाँ भाषा केन्द्र चिनियाँ आर्थिक, सांस्कृतिक र राजनीतिक विस्तारवादको प्रतीक थियो। बीएलएले पाकिस्तानसँगको चिनियाँ सम्बन्धको विरोध गर्दै आएको छ र कराचीको मिनीबस आक्रमण कुनै नयाँ कुरा होइन। यसअघि, बीएलएले बलुचिस्तानमा खानी र पानीजहाज उद्योगमा कार्यरत चिनियाँ कामदारहरूलाई पनि निशाना बनाएर मारेको थियो।

BLA र पाकिस्तानी सेना बीच पुरानो विवाद
बीएलए र पाकिस्तानी सेना बीचको दरार अर्को विवादको हड्डी हो। बीएलएले यस फेब्रुअरीमा बलुचिस्तानको पञ्जगुर र नोश्की जिल्लाहरूमा आफ्नो सबैभन्दा घातक हमलाहरू सुरु गर्यो, तत्कालीन प्रधानमन्त्री इमरान खानको चीन भ्रमणको विरोध गर्ने उद्देश्यले उक्त बिरोध भएको थियो ।

बीएलएको दाबी – १०० पाकिस्तानी सैनिक मारिए
बेलायतमा आधारित मिडिया आउटलेटहरूका अनुसार, BLA ले फेब्रुअरी आक्रमणहरूमा 100 पाकिस्तानी सैनिकहरूलाई मारेको दाबी गरेको छ, यद्यपि पाकिस्तानी सेनाले आफ्ना दश जना मात्रै मारिएको बताए पनि BLA सदस्यहरू सैन्य कारबाहीमा मारिए। चीनको सिनजियाङ क्षेत्रमा आफ्नै मुस्लिम नागरिकमाथि चीनले गरेको व्यवहारले स्थिति झनै बिग्रिएको छ । उइगर मुस्लिमहरूको माथि चीनले गरिरहेको अत्याचार , जबर्जस्ती , हत्याहिंसा विरुद्ध धेरै इस्लामवादीहरूलाई बेइजिङ विरुद्ध अर्को मोर्चा खोल्न प्रेरित गरेको छ, पाकिस्तानी तालिबान जस्ता जिहादी समूहहरूले पनि चीनलाई निशाना बनाएका छन्। अब पाकिस्तानमा पनि आम जनताले उईगर माथी हुने हत्याहिंसा बन्द दबाव दिन थालेका छन् ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.