Online News Portal

हङकङमा प्रजातन्त्र समर्थक आन्दोलन र अन्य दमन गरिएका समुदायहरूको लागि लडाइँ चिनियाँ दमनको बाबजुद विश्वव्यापी रूपमा बढ्दै

160

हङकङमा प्रजातन्त्र समर्थक आन्दोलन र अन्य दमन गरिएका समुदायहरूको लागि लडाइँ चिनियाँ दमनको बाबजुद विश्वव्यापी रूपमा बढ्दै गएको छ।

तियानमेन स्क्वायर नरसंहारको ३३ औँ वार्षिकोत्सव आयोजना नगर्न बेइजिङले दिएको कडा चेतावनीपछि हङकङबासीहरूले भेला हुने स्वतन्त्रता र अभिव्यक्तिको स्वतन्त्रता गुमाउँदा इतिहास मेटिने डर थियो।

यद्यपि, विश्वका विभिन्न भागबाट विश्वव्यापी समर्थनले प्रजातन्त्र समर्थक आन्दोलनहरू बढ्दै गएको युरोपेली टाइम्सले रिपोर्ट गरेको छ।हङकङमा प्रजातन्त्र पक्षधर आन्दोलनलाई दबाउन बेइजिङले कडा राष्ट्रिय सुरक्षा कानुनलाई कार्यकर्ताहरूलाई डराउन प्रयोग गरेको छ। सयौँ पक्राउ परे र धेरैलाई जेल पठाइयो।

तर, प्रजातन्त्र समर्थक शक्तिहरू, मानवअधिकारकर्मीहरू र विश्वभरका राजनीतिज्ञहरूले पनि मशाललाई अगाडि बढाउने निर्णय गरेका छन्।हालै प्रजातन्त्र र उनीहरूको नागरिक अधिकारको लागि हङकङको लडाइको समर्थनमा आयोजित विश्वव्यापी विरोध जुलुसमा यो प्रतिबिम्बित भयो।

क्यानडामा सयौँ मानिसहरूले यस वर्षको जुनमा हङकङहरूमाथि प्रहरीको रक्तपातपूर्ण कारबाहीको विरोधमा प्रदर्शन गरेका थिए। उनीहरूले चिनियाँ क्रूरताका बारेमा चेतना जगाउन २०१९ को भिडन्तका दृश्यहरू पुनः निर्माण गरे।

ट्याब नामका एक प्रदर्शनकारीले भने, “हङकङले आफ्नो स्वतन्त्रता गुमाएको छ – प्रेसको स्वतन्त्रता, न्यायिक स्वतन्त्रता, सबै गयो।” हङकङ प्रजातन्त्र आन्दोलनको तेस्रो वर्षगाँठको उपलक्ष्यमा जुन १२ मा लन्डनमा हजारौँ प्रदर्शनकारीहरूले जुलुस निकालेका थिए। तियानमेन स्क्वायर क्र्याकडाउनको ३३ औँ वार्षिकोत्सव मनाउन जुन ४ मा हङकङको स्वतन्त्रताको लागि आह्वान गरिएको थियो।

Leave A Reply

Your email address will not be published.