Online News Portal

चीनसँग प्रतिस्पर्धा गर्न कम्पनीहरूलाई बढावा दिने र उत्पादन बढाउने अपेक्षासहित अमेरिकी संसद्‌बाट उक्त विधेयक पारित

185

वाशिंगटन – अमेरिकी सिनेटले बुधबार घरेलु अर्धचालक उद्योगलाई सब्सिडी दिनको लागि नयाँ कानुन ल्याएको छ। चीनसँग प्रतिस्पर्धा गर्न कम्पनीहरूलाई बढावा दिने र उत्पादन बढाउने अपेक्षासहित अमेरिकी संसद्‌बाट उक्त विधेयक पारित गरेको छ। कारदेखि हतियार र भिडियो गेमहरूसम्म आवश्यक पर्ने चिप्स अभाव अब अन्त्य हुने अपेक्षासमेत गरिएको छ।

अमेरिकी सिनेटबाट पारित भएसँगै राष्ट्रपति जो बाइडेनले यसलाई अनुमोदन गर्नका लागि हस्ताक्षर गर्नेछन्। ‘चिप र विज्ञान’ ऐनले अमेरिकी सेमीकन्डक्टर उत्पादनको लागि सरकारी अनुदानमा लगभग ५२ बिलियन अमेरिकी डलर प्रदान गर्नेछ। साथै चिप प्लान्टहरूको लागि लगानी गर्न २४ बिलियन डलरसम्त ऋण उपलब्ध गराइने भएको छ। यस कानुनले चीनसँग प्रतिस्पर्धा गर्न अमेरिकी वैज्ञानिक अनुसन्धान प्रयासहरूलाई बढावा दिन पाँच वर्षमा १७० बिलियन डलरभन्दा बढी अधिकार दिने बताइएको छ। अमेरिकी कंग्रेसले अझै पनि ती लगानीहरू कोषको छुट्टै विनियोजन अर्को कानून पारित गर्न आवश्यक रहेकोसमेत बताइएको छ।

‘यो कानूनले राम्रो भुक्तान गर्ने रोजगारीहरू सिर्जना गर्नेछ। यसले आपूर्ति श्रृंखलालाई कम गर्ने र लागतमा मद्दत गर्ने अपेक्षा गरिएको छ। यसले अमेरिकाको राष्ट्रिय सुरक्षा हितको रक्षा गर्नेछ,’ सिनेटका डेमोक्र्याटिक बहुमत नेता चक शूमरले भने। सिनेटर मार्क वार्नरले विधेयकले १० देखि १५ नयाँ अर्धचालक कारखानाहरूलाई मद्दत गर्ने बताएका छन्। वार्नरले भने, ‘यदि हामीले यो नगरेको भए, यो देशमा अर्को अमेरिकी अर्धचालक उत्पादन कारखाना बन्‍ने थिएन।’ केहीले भने चीनले विधेयकको विरुद्ध लबिङ गरेको उल्लेख गरेका छन्। ‘राष्ट्रपति सी र चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीका लागि यो नराम्रो दिन हो,’ सिनेटर जोन कोर्निनले भने, ‘निद्रामा परेको विशाल अमेरिका अन्ततः हामीले जनवादी गणतन्त्र चीनबाट सामना गर्ने चुनौतीबाट ब्यूँझिएको छ।’

वासिङ्टनस्थित चिनियाँ दूतावासले उक्त विधेयकको ‘तीव्र विरोध” गरेको छ। जसलाई यसले “शीतयुद्ध र शून्य-सम खेल मानसिकतामा फसेको बताएको छ। दूतावासले चीन र अमेरिकाका सबै क्षेत्रका जनताको साझा आकांक्षाको विपरीत भएको र द्विपक्षीय सहयोग आदानप्रदानमा पनि समस्या सिर्जना गर्ने बताइएको छ। बुधबार स्वीकृत धेरै जसो कोषले नयाँ कारखानाहरूलाई लगानी गर्ने अपेक्षा गरिएको थियो तर निर्माण सुरु भएपछि ती सम्पन्न हुन दुई वा तीन वर्ष लाग्‍नेछ। बोइङले यसले अझै पनि चिप अभावबाट आपूर्ति श्रृंखला समस्याहरूको सामना गरिरहेको बताएका छन्।

जनरल मोटर्सले मंगलबार ९० हजारभन्दा बढी अधूरा सवारी साधनहरू रहेको र उच्च मार्जिन ट्रक र एसयूभीहरुमा चिप्स अभाव भएको बताइएको छ। सांसदहरूले उनीहरूले सामान्यतया निजी व्यवसायहरूको लागि ठूलो सब्सिडीलाई समर्थन गर्दैनन् तर ध्यान दिए कि चीन र युरोपेली संघले अरबौं प्रोत्साहन प्रदान गर्दै आएका छन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.