Online News Portal

चिनमा निकै कडा लकडाउन , १० लाख मानिस थुनुवामा

153

चीनमा कोरोना भाइरसको महामारीबाट जनताले राहत पाउन सकेको छैन । झेङझाउको आइफोन उत्पादन केन्द्र नजिकैको जिल्लामा निकै कडा लकडाउन लगाइएको छ। झोङयुवान जिल्लाका करिब १० लाख मानिसलाई आजदेखि अर्थात अक्टोबर १७  देखि घरभित्रै बस्न आदेश दिइएको छ। यद्यपि उनीहरू ‘कोविड’ परीक्षणका लागि बाहिर जान सक्छन् । अत्यावश्यक बाहेकका व्यवसाय बन्द रहने सरकारी सूचनामा भनिएको छ । सत्तारुढ चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीले ‘जिरो कोभिड’ नीति लागू गरेको छ ।

गत हप्ता झेङझाउका छिमेकी जिल्लाहरूमा प्रतिबन्धहरू लगाइएको थियो। अधिकारीहरूले पूरै सहर लक डाउन नहुने बताए पनि अहिले जारी भएको सूचनाले मानिसहरु अचम्ममा परेका छन् । आइतबार, शहरमा 6 नयाँ घटनाहरू फेला परेको हो ।  यसअघि अक्टोबर ९ मा ४० केस आएका थिए । यी सबैभन्दा भर्खरका केसहरू थिए। त्यहाँ देशभर 697 केसहरू थिए, जुन पछिल्लो हप्ताको सबैभन्दा कम हो। बेइजिङमा 13 र सांघाईमा 32 कोभिडका नयाँ केसहरू फेला परि सकेको छ ।

लकडाउन विरुद्ध जनतामा आक्रोश

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (सीपीसी) का प्रवक्ता सुन येलीले कोभिड–१९ सँग लड्न चीनले चालेको कदमले देशको हितमा राम्रो काम गरेको बताए । उनले शून्य कोभिड नीति विज्ञानमा आधारित नीति भएको बताए । प्रवक्ताले यसअघि कोभिडले विश्वको अर्थतन्त्रमा ठूलो क्षति पु¥याएको बताए । भाइरस अझै पनि अवस्थित छ जुन एक तथ्य हो। ५ वर्षमा एक पटक बस्ने सीपीसीको बैठकअघि पनि जनताले लकडाउनको विरोध गरेका थिए । यसमा शून्य कोभिड नीति अन्तर्गत शहरहरूमा बारम्बार लकडाउन गरेकोमा आलोचना भएको थियो।

बारम्बार लकडाउन र कोभिड–१९ नियन्त्रणका लागि कडा कदम चाल्दा अर्थतन्त्रमा मन्दी र बेरोजगारी बढेको छ । अर्थतन्त्रलाई सुस्त पार्ने उपायहरू सहज हुने कि भनेर सोध्दा प्रवक्ताले कोभिड–१९ सँग लड्न बेइजिङले चालेका कदमहरू सबैभन्दा किफायती र देशको हितमा उत्तम भएको बताए। प्रवक्ताले चीनको अर्थतन्त्रको सुस्ततालाई प्राथमिकता दिएनन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.