Online News Portal

हामी भारतको जी२० नेतृत्वमा धेरै भरोसा गर्छौं : आईएमएफ एमडी क्रिस्टालिना जर्जिएभा

131

नयाँ दिल्ली । विश्वले निरन्तर आर्थिक मन्दी र सामाजिक संकटको सामना गरिरहेको समयमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले जी२० को भारतको नेतृत्वलाई धेरै अपेक्षासहित उच्च मूल्यका साथ हेरिरहेको अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोषका प्रबन्ध निर्देशकले क्रिस्टालिना जर्जिएभाले भनिन्।

आईएमएफका प्रबन्ध निर्देशक क्रिस्टालिना जर्जिएभाले मिडिया राउन्डटेबलमा पत्रकारहरूलाई भनिन्, ‘जी-२० देशहरूको अध्यक्ष रहेको भारत, विश्वव्यापी औसतभन्दा राम्रो प्रदर्शन गर्ने देशहरूमध्ये रहन्छ।’

भारतले डिसेम्बर १ मा औपचारिक रूपमा जी२० समूहको अध्यक्षता ग्रहण गरेको छ। राज्य/सरकार प्रमुखहरूको स्तरमा अर्को जी२० नेताहरूको शिखर सम्मेलन सेप्टेम्बर ९ र १० मा नयाँ दिल्लीमा आयोजना हुने छ।

‘हामी जी२० को भारतको नेतृत्वमा धेरै भरोसा गर्छौं। किनभने एकीकृत विश्वव्यापी अर्थतन्त्रको रक्षा गरेर आफ्नो हितको रक्षा गर्ने यो विश्वको लागि यस्तो महत्वपूर्ण समय हो। मलाई आशा छ कि भारतले हामीलाई एकसाथ राखेर त्यो ठूलो वैश्विक सेवा गर्नेछ,’ उनले भनिन्।

जर्जिभाले डिजिटलाइजेसनलाई अँगालेकोमा भारतको प्रशंसा गरे। आईएमएफका प्रबन्ध निर्देशकले जवाफमा भने, ‘हामीले भारतको लागि धेरै राम्रोसँग काम गरिरहेको देख्छौं कि देशले कसरी कोभिड-१९ द्वारा द्रुत गरिएको डिजिटलाइजेशनलाई सार्वजनिक नीति र निजी क्षेत्रको वृद्धिको लागि बलियो तुलनात्मक लाभको रूपमा लिएको छ।’

सार्वजनिक नीतिको लागि, किनकि डिजिटल आईडी र डिजिटल सार्वजनिक पूर्वाधारको संयोजनले भारतलाई नीति समर्थनलाई डिजिटल प्लेटफर्ममा सार्न र समर्थन प्राप्तकर्ताहरूलाई धेरै राम्रोसँग लक्षित गर्न र प्राथमिकतामा गरिएको खोपहरूको उज्ज्वल उदाहरण बन्न अनुमति दिन्छ। र अत्यधिक प्रभावकारी तरिका, उनले उल्लेख गरे।

‘निजी क्षेत्रको पक्षमा, किनभने त्यो ब्रान्डेड वित्तिय र उद्यमहरूको द्रुत विस्तारको लागि उर्वर भूमि भएको छ। र भारतले तुलनात्मक शक्ति निर्माण गर्न जी२० लाई क्षेत्रको रूपमा लिन चाहन्छ,’ उनले भनिन्।

जर्जिएभाका अनुसार जी२० को प्राथमिकताहरू मध्ये एउटा भनेको सार्वजनिक प्लेटफर्ममा कसरी डिजिटलाइजेसन बनाउने, सबैलाई प्लग इन गर्न अनुमति दिने सार्वजनिक पूर्वाधार र डिजिटलाइजेशनको लागतलाई उल्लेखनीय रूपमा कम गर्ने हो। त्यो कसरी वृद्धि र रोजगारीको स्रोत हुन सक्छ। त्यसोभए त्यो निश्चित रूपमा एउटा क्षेत्र हो।

भारतले केही दर्दनाक सुधारहरू गरेको उनले उल्लेख गरे। जसको फलस्वरूप अहिले फाइदा भइरहेको छ। उनले भनिन्, ‘देशले जलवायु मोर्चामा कठिनाइहरूको सामना गरिरहेको छ, जलवायु असरहरु विशेष गरी खडेरी र उच्च तापक्रमको धेरै गम्भीर जोखिमका कारण कृषिमा धेरै नाटकीय प्रभाव परेको छ।’

‘भारत पक्कै पनि एसियाको विकासबाट प्रभावित छ। देशहरू मध्ये एक – श्रीलंका छिमेकी हो, पाकिस्तान छिमेकी हो – यी अस्थिर देशहरू हुन्। र, पक्कै पनि चीन यति नाटकीय रूपमा सुस्त भएको तथ्य, यसको असर सिंगो एसियामा परेको छ।’

‘यदि म आज भारतमा छु भने, म घरेलु कारकहरू भन्दा पनि बाँकी संसारमा के भइरहेको छ र यसले मलाई कसरी प्रभाव पार्छ भन्ने बारे बढी चिन्ता गर्छु,’ जर्जिभाले भिन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.