Online News Portal

एचआरसीपीले भन्यो – मुद्रास्फीति र खाद्यान्न अभावले ‘मानव अधिकार संकट’ बढ्दै

66

इस्लामाबाद । पाकिस्तानको मानव अधिकार आयोग (एचआरसीपी) ले मुद्रास्फीति, खाद्यान्न अभाव, खराब वितरण संयन्त्र र ठूलो संख्यामा कटौतीले पाकिस्तानमा ‘मानव अधिकार संकट’ थप बढ्ने चेतावनी दिएको छ। एचआरसीपीको बयान पाकिस्तानमा चलिरहेको पीठो संकटको बीचमा आएको हो।

पाकिस्तानको मिरपुरखास क्षेत्रमा पीठो किन्न आतुर हुँदा भागदौडमा एक जनाको मृत्यु भएको छ। सरकारले मुलुकभर सुपथ मूल्यमा खाद्यान्नको न्यायोचित वितरणलाई प्राथमिकता नदिएसम्म श्रमिक हरसिंह कोहलीको मृत्यु खाद्य सुरक्षा संकटको पहिलो घटना नभएको एचआरसीपीले जनाएको छ ।

‘एचआरसीपीको विश्वास छ कि बढ्दो मुद्रास्फीति, खाद्यान्न अभाव र खराब वितरण संयन्त्र, र सामूहिक कटौतीले मानवअधिकार संकटमा निरन्तरता दिइरहेको छ। श्रमिक हरसिंह कोहलीको मृत्युको बारेमा छानबिन भनेको सरकारको भत्ता खाने अर्को उपाय भएको देखिन्छ,’ द न्यूज इन्टरनेशनलले एचआरसीपीलाई उद्धृत गरेको छ।

यसमा थपिएको छ, ‘छ छोराछोरीका पिता कोहली खाद्य सुरक्षा संकटको पहिलो सहिद थिएनन् र राज्यले देशभरि किफायती मूल्यमा खाद्यान्नको न्यायोचित वितरणलाई प्राथमिकता दिएन भने उहाँ अन्तिम पनि हुनुहुन्न।’

सिन्ध सरकारले जनतालाई सहुलियतमा पिठो बिक्री गर्ने क्रममा भएको भागदौडमा मिरपुरखासमा एक जनाको मृत्यु भएको हो। गुलिस्तान-ए-बल्दिया पार्क बाहिर प्रत्येक २०० झोला बोकेका दुईवटा गाडीले आटा बेच्दै गर्दा आयुक्तको कार्यालय नजिकै भागदौडका क्रममा उनको मृत्यु भएको एक्सप्रेस ट्रिब्यूनले रिपोर्ट गरेको छ।

मिनि ट्रकले प्रतिकिलो १० किलोको पिठोको झोला ६५ रुपैयाँमा बिक्री गरिरहेकाले सवारीसाधन वरपर जम्मा भएका मानिसहरूले एकअर्कालाई झोला लिन धकेलेका थिए। भीड अराजक बनेपछि ४० वर्षीय मजदुर हरसिङ कोहलीको सडकमा खसेर वरपरका मानिसहरूले कुल्चिँदा उनको मृत्यु भएको प्रहरीले जनाएको छ ।

एक्सप्रेस ट्रिब्युनको रिपोर्ट अनुसार कोहलीको परिवारले खाद्य विभागका अधिकारीहरू विरुद्ध कारबाही गर्न माग गरेको छ। यस्तै अराजकताको दृश्य सिन्धका अन्य भागहरूमा पनि देखियो, जहाँ मिनी ट्रक वा भ्यान मार्फत पीठो बिक्री भइरहेको थियो।

द एक्सप्रेस ट्रिब्यूनको रिपोर्ट अनुसार कराँचीमा पीठो प्रति किलोग्राम १४० रुपैयाँबाट १६० रुपैयाँमा बिक्री भइरहेको छ। इस्लामावाद र पेशावरमा १० किलोको पिठो प्रतिकिलो १ हजार ५ सय रुपैयाँमा र २० किलोको पिठो २ हजार ८ सय रुपैयाँमा बिक्री भइरहेको छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.