Online News Portal

पाकिस्तान: गिलगिट बाल्टिस्तानले भारतसँग पुनर्मिलनको माग गरेपछि पीओकेमा विरोध प्रदर्शन

91

इस्लामावाद । धेरै दशकदेखि यस क्षेत्रको शोषण गर्ने पाकिस्तान सरकारको भेदभावपूर्ण नीतिहरूप्रति क्रोधित, पाकिस्तान प्रशासित काश्मीर (पीओके) मा रहेको गिलगिट बाल्टिस्तानका जनताले अब भारतसँग पुनर्मिलनको माग गरिरहेका छन्।

धेरै सोशल मिडिया प्लेटफर्महरूमा भाइरल भएको एक भिडियोमा, गिलगिट बाल्टिस्तानमा एक विशाल र्‍यालीलाई कारगिल रोड पुन: खोल्न र भारतको केन्द्र शासित क्षेत्र लद्दाखको कारगिल जिल्लामा आफ्ना साथी बाल्टीहरूसँग पुनर्मिलन गर्न माग गरिएको देख्न सकिन्छ।

यसैबीच, गिलगिट बाल्टिस्तानविरुद्धको नीतिको लागि पाकिस्तान प्रशासनको आलोचना गर्दै, पूर्व पीओके प्रधानमन्त्री राजा फारुक हैदरले हिमालय क्षेत्रमा सुरक्षा बलहरूद्वारा भूमि कब्जा अन्त्य गर्न आग्रह गरे।

यस क्षेत्रका विभिन्न राजनीतिक, धार्मिक र व्यापारिक संघसंस्थाको गठबन्धन अवामी एक्शन कमिटीले आयोजना गरेको पुँछ जिल्लाको हाजिरा उपखण्डमा आयोजित जनसभालाई सम्बोधन गर्दै उनले स्थानीय जनताको अधिकारको रक्षा गर्न आह्वान गरे।

‘म पाकिस्तान सरकारलाई गिलगिट-बाल्टिस्तानका जनतालाई डोग्रा शासनको समयदेखि बस्दै आएको खाल्सा (क्राउन) भूमिबाट निष्कासन नगर्न आग्रह गर्न चाहन्छु,’ उनले भने।

यसैबीच, गिलगिट बाल्टिस्तान विरुद्धको नीतिहरूको लागि पाकिस्तान प्रशासनको आलोचना गर्दै, पूर्व पीओके प्रधानमन्त्री राजा फारुक हैदरले हिमालय क्षेत्रमा सुरक्षा बलहरूद्वारा भूमि कब्जाको अन्त्य गर्न आग्रह गरे।

यस क्षेत्रका विभिन्न राजनीतिक, धार्मिक र व्यापारिक संघसंस्थाको गठबन्धन अवामी एक्शन कमिटीले आयोजना गरेको पुँछ जिल्लाको हाजिरा उपखण्डमा आयोजित जनसभालाई सम्बोधन गर्दै उनले स्थानीय जनताको अधिकारको रक्षा गर्न आह्वान गरे।

‘म पाकिस्तान सरकारलाई गिलगिट-बाल्टिस्तानका जनतालाई डोग्रा शासनको समयदेखि बसोबास गरिरहेको खालसा (क्राउन) भूमिबाट निष्कासन नगर्न आग्रह गर्न चाहन्छु,’ उनले भने।

Leave A Reply

Your email address will not be published.