Online News Portal

चीन किन झस्कियो ?

243

इटानगर: चीनले आइतबार अरुणाचल प्रदेशमा भएको महत्वपूर्ण जी२० बैठकलाई बेवास्ता गर्दै अनुपस्थित रहेको बताइएको छ। लामो समयदेखि भारत र चीनबीच विवादको बिन्दु बनेको उत्तरपूर्वी राज्य अरुणाचल प्रदेशको राजधानी इटानगरमा उक्त बैठक भएको थियो।

५० भन्दा बढी प्रतिनिधिहरू उपस्थित भएको सप्ताहन्तको बैठकलाई गोप्य घोषणा गरिएको थिय र मिडिया कभरेजलाई अनुमति दिइएन। यो सेप्टेम्बरमा दिल्लीमा जी२० शिखर सम्मेलन अघि ५० प्रमुख शहरहरूमा योजनाबद्ध धेरै कार्यक्रमहरू मध्ये अरुणाञ्‍चल बैठक एक थियो।

‘अनुसन्धान नवप्रवर्तन पहल, भेला’ भन्ने नाराका साथ विज्ञान तथा प्रविधि विभागले सम्मेलन आयोजना गरेको हो। बैठकमा उपस्थित प्रतिनिधिहरूले अरुणाचल प्रदेश विधान सभा र एक बौद्ध गुम्बाको पनि भ्रमण गरे र इटानगरमा स्थानीय खानाको स्वाद लिएक अधिकारीहरूले बताएका छन्।

गत हप्ता चीनले भारतसँगको सीमा विवाद द्विपक्षीय मुद्दा भएको र विदेशी हस्तक्षेपले समाधान गर्न नसक्ने बताएको छ। ‘भारत र चीनबीचको सीमा विवाद द्विपक्षीय मुद्दा हो, दुवै देशसँग यो समस्या समाधान गर्ने बुद्धि छ, हामी यसलाई सम्हाल्न सक्छौं, हामी यो द्विपक्षीय विवादमा हस्तक्षेप गर्न अरू कसैलाई, विशेष गरी अन्य क्षेत्रबाट निम्तो गर्दैनौं,’ भारतका लागि चिनियाँ दूतावासले एक विज्ञप्तिमा भनेको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.