Online News Portal

चीनबाट अमेरिकालाई किन खतरा भयो ?

99

एजेन्सी –  चीनले आफ्नो एउटा पनडुब्बीलाई आणविक ब्यालेस्टिक मिसाइलले सुसज्जित समुद्रमा राखेको छ ।  जसका कारण अमेरिका (अमेरिका) र उसका सहयोगी राष्ट्रहरुमाथि दबाब सिर्जना भइरहेको छ ।  यो जानकारी अमेरिकी रक्षा मन्त्रालय अर्थात पेन्टागनले पनि एक रिपोर्टमा दिएको छ ।

अहिले चीनको बढ्दो सैन्य शक्तिलाई कुनै न कुनै रूपमा रोक्न अमेरिका र उसका मित्र राष्ट्रहरूमाथि दबाब सिर्जना भइरहेको छ । किनभने अब चीनले आफ्नो तटबाट कुनै पनि अमेरिकी शहरलाई निशाना बनाउन सक्छ।  यसले दक्षिण चीन सागरको हेनान टापु नजिकै जिन क्लासको पनडुब्बी तैनाथ गरेको छ।

यो चीनको Type-094 वर्ग ब्यालेस्टिक मिसाइल पनडुब्बी हो।  अमेरिकी रणनीतिक कमाण्डका प्रमुख जनरल एन्थोनी कटनले चीनसँग ६ वटा जिन क्लास पनडुब्बी रहेको बताए ।  यी पनडुब्बीहरू अन्तरमहादेशीय आणविक ब्यालिस्टिक मिसाइलहरूले सुसज्जित छन्।  यी मिसाइलहरूको नाम JL-3 हो।  जस्तै अमेरिकामा हवाई टापुहरू छन्।  त्यस्तै चीनको हाइनान टापु छ।  दुवै देशले आफ्नो मुख्य सैन्य कार्य यहाँबाट सञ्चालन गर्छन्।

पीपुल्स लिबरेशन आर्मी-नेवी (प्लान) पनडुब्बीहरू हाइनान टापुमा नै तैनाथ छन्।  JL-3 मिसाइलको दायरा 10 देखि 12 हजार किलोमिटर छ।  यो पनडुब्बीबाट प्रक्षेपण गरिएको अन्तरमहादेशीय ब्यालिस्टिक मिसाइल हो।  जसमा धेरै प्रकारका वारहेडहरू जडान गर्न सकिन्छ।  अर्थात् यसमा एकभन्दा बढी परम्परागत वा आणविक हतियार राख्न सकिन्छ ।  यस्ता मिसाइलहरूलाई MIRV मिसाइल भनिन्छ।

यसअघि केही रिपोर्ट आएका थिए, जसमा टाइप–०९६ पनडुब्बीमा जेएल–३ मिसाइल जडान हुने बताइएको थियो ।  यी पनडुब्बीहरू अहिले निर्माण भइरहेको छ।  तर त्यसअघि चीनले जिन क्लासको पनडुब्बीमा यी घातक मिसाइलहरू तैनाथ गरेर विश्वलाई नै चकित पारेको छ ।  पेन्टागनले आफ्नो १७४ पृष्ठको रिपोर्टमा यी कुराहरू बताएको छ।  जसमा चीनले आफ्नो सैन्य शक्ति तिब्र गतिमा बढिरहेको बताएको छ ।  चीन र रुस मिलेर एसियामा अशान्ति फैलाउन सक्छन् ।

अमेरिकी रक्षा मन्त्रालयले सन् २०३० सम्ममा चीनले आठ आणविक ब्यालिस्टिक क्षेप्यास्त्रले सुसज्जित पनडुब्बी तैनाथ गर्ने स्थितिमा हुने डर छ ।  यससँगै टाइप–०९४ र टाइप–०९६ पनडुब्बीहरू पनि एकसाथ तैनाथ गरिनेछन् ।  टाइप-०९४ पनडुब्बीहरूले एकैसाथ १६ जेएल-३ मिसाइलहरू बोक्न सक्छन्।  Type-096 मा 24 मिसाइलहरू लैजान सकिन्छ।  चीनले अब दक्षिण चीन सागरमा आफ्ना आणविक पनडुब्बीहरू निरन्तर तैनाथ गर्ने अमेरिकालाई डर छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.