Online News Portal

अमेरिकाद्वारा चीनबाहिर थप ६ चिनियाँ ‘प्रहरी स्टेशन’ भएको खुलासा

94

नयाँ दिल्ली । एफबीआईले न्युयोर्क सहरमा चिनियाँ ‘पुलिस स्टेशन’ पर्दाफास गरेपछि अमेरिकाले थप छवटा चिनियाँ जासूस अड्डाहरू फेला पारेको न्यूयोर्क पोस्ट (एनवाईपी) ले रिपोर्ट गरेको छ। एफबीआईले यस हप्ताको सुरुमा दुई कथित अपरेटिभलाई पक्राउ गरेपछि म्यानहट्टनमा एउटा गुप्त चिनियाँ “पुलिस स्टेशन” बन्द गरेको थियो।

६१ वर्षीय लु जियानवाङ र ५९ वर्षीय चेन जिनपिङ, दुवै न्युयोर्कका बासिन्दालाई चीनको एजेन्टको रूपमा काम गर्ने षड्यन्त्र र न्यायमा बाधा पुर्याएको आरोप लगाइएको छ। यसैबीच त्यहाँ धेरै गैरकानूनी संगठनहरू अमेरिकाभर छरिएका पनि खुलासा भएको छ।

‘हामीले पीआरसी (पीपुल्स रिपब्लिक अफ चाइना) सार्वजनिक सुरक्षा अधिकारीहरूद्वारा संयुक्त राज्यमा सूचीबद्ध कम्तिमा चार प्रहरी स्टेशन फेला पार्‍यौं, साथै स्टेशनहरूको व्यवस्थापनको लागि जिम्मेवार यूएफडब्लुडी नेटवर्कहरूद्वारा स्थापित अमेरिकामा थप चार विदेशी चिनियाँ सेवा केन्द्रहरू झण्डा लगाइयो,’ एक प्रवक्ताले भने।

सेफगार्ड डिफेन्डर्सको नयाँ रिपोर्ट अनुसार, म्यानहट्टनको चाइनाटाउनमा एउटा चाउचाउ रेस्टुरेन्टको माथिको चिनियाँ प्रहरी स्टेशनको अतिरिक्त, न्यूयोर्क शहरको अज्ञात ठेगानामा अर्को स्टेशन छ, साथै लस एन्जलसमा एउटा चौकी छ।

लस एन्जलस र न्यूयोर्क बाहेक, गैर-नाफामुखी संस्थाले सान फ्रान्सिस्को र ह्युस्टनका साथै नेब्रास्का र मिनेसोटाका सहरहरूमा तथाकथित “विदेशी सेवा स्टेशनहरू” फेला पारेको छ। म्याड्रिडमा आधारित मानव अधिकार समूहले गत वर्ष सुरुमा विश्वभरका १०० गोप्य चिनियाँ प्रहरी स्टेशनहरूको विवरण प्रकाशित गरेको थियो।

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीद्वारा सञ्चालित यी कानून प्रवर्तन संस्थाहरूलाई विश्वभरका चिनियाँ नागरिकहरूको जासुसी गर्ने जिम्मा दिइएको छ। यद्यपि, बेइजिङले यी स्टेशनहरू चलाउन अस्वीकार गर्‍यो, तिनीहरूलाई विदेशी चिनियाँ नागरिकहरूको लागि “सेवा केन्द्रहरू” को रूपमा चित्रण गरिएको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.