Online News Portal

‘दलाई लामा वास्तविक पीडित हुन् : पेन्पा त्सेरिङ

98

नयाँ दिल्ली ।  तिब्बती सरकारमा निर्वासित सिक्योंगका पेन्पा छिरिङले चिनियाँ स्रोतहरूले दलाई लामाले यहाँ एक वास्तविक पीडित केटालाई चुम्बन गरेको भिडियोको पुन: सतहमा ल्याइएको कुरामा जोड दिँदै वास्तविक पीडित दलाई लामालाई बनाइएको बताएका छन्।

पेन्पा छिरिङले दलाई लामाको भाइरल भिडियोमा स्पष्टीकरण जारी गर्दै माथिको टिप्पणी गरेका थिए। भिडियोमा उनले एउटा सानो केटालाई चुम्बन गरेको देखाइएको थियो।

उनले भने, ‘हाम्रो प्रारम्भिक प्रमाणहरू मार्फत हामीले फेला पारेका छौं कि यो सबै चिनियाँ स्रोतहरूको प्रचार हो र जसले यो भिडियोको पुनरुत्थानमा जोड दिइरहेका थिए।’

दलाई लामाको भाइरल भिडियोमा टिप्पणी गर्न सोध्दा, उनले एउटा सानो केटालाई चुम्बन गरेको र उसलाई जिब्रो चुस्न आग्रह गरेको देखाउँदै पेन्पा छिरिङले भने, ‘परमेश्वरको खातिर परम पावन ८७ वर्षको हुनुहुन्छ। उहाँ ८८ वर्षको हुन लाग्नुभएको छ। र उहाँले पछिल्लो ८७ वर्षमा ब्रह्मचर्यको शपथ अन्तर्गत एक भिक्षुको जीवन बिताउनुभयो।’

‘संवेदी आनन्दको बारेमा बिर्सनुहोस्। उसले इन्द्रियबाट कुनै सुख प्राप्त गर्दैन। तिमी सँधै गहिरो समझको कुरा गर्छौ, संसारबाट छुटकारा पाउन। त्यसैले उहाँ संवेदी आनन्द भन्दा पर हुनुहुन्छ,’ उनले थपे।

भिडियो भाइरल भएकोमा चीनलाई दोष दिँदै पेन्पा छिरिङले भने, ‘दुर्भाग्यवश चिनियाँ एजेन्टहरू संलग्न थिए। यदि तपाइँ यसको सञ्चालनको हद र स्तरलाई हेर्नुभयो र कसरी सबै मुख्यधाराका समाचार मिडियाले यसलाई उठाए, एक निश्चित रूपमा यसको पछाडि को छ भनेर कल्पना गर्न सकिन्छ।’

सिक्योङले मुख्यधाराका मिडियाले यो प्रशारण गर्न थालेपछि उनीहरू चिनियाँ सरकारको औजार बनेको बताएका छन्। उनले भने, ‘म खुसी छु कि उनीहरू (मुख्यधाराका सञ्चारमाध्यमहरूले) कार्यक्रमहरू दोहोर्याउन सकेनन् किनभने उनीहरूले त्यसको पछाडि के थियो भनेर बुझेका थिए। तर दुर्भाग्यवश, चिनियाँ सरकारले अझै पनि यसलाई धक्का दिइरहनेछ, मलाई लाग्छ अर्को हप्तासम्म, किनकि त्यहाँ केही आगामी घटनाहरू छन्। त्यसैले तिनीहरूले त्यसलाई निरन्तरता दिनेछन्।’

दलाई लामाको कार्यालयले सोमबार एक आधिकारिक विज्ञप्ति जारी गरेको थियो, जसमा भनिएको छ कि तिब्बती आध्यात्मिक नेता ‘केटा र उसको परिवारका साथै विश्वभरका उनका धेरै साथीहरूसँग माफी माग्न चाहन्छु, उनको शब्दले चोट पुर्याएको हुन सक्छ।’

Leave A Reply

Your email address will not be published.