Online News Portal

अबिस्वास प्रस्ताव पेश हुँदै, पाकिस्तानमा ठुलो भुकम्प जाने खतरा

159

किस्तानका प्रधानमन्त्री इमरान खानविरुद्ध संसदमा पेस भएको अविश्वासको प्रस्तावमाथि आज आइतबार मतदान हुँदैछ ।

पाकिस्तानको तल्लो सदन नेसनल एसेम्ब्लीमा आइतबार हुन लागेको मतदानमा उनीविरुद्ध ल्याइएको अविश्वासको प्रस्ताव पारित भएमा प्रधानमन्त्री खानको सरकार ढल्ने छ ।

सधै जम्मुकस्मिर कथा सुनाउने बिचारा पाकिस्तानी प्रधानमन्त्री ईमरान खान विरुद्ध आज अबिश्वास प्रस्ताव पेश हुदै छ ।

अहिले पाकिस्तानमा रक्तपातको संभावना ब्यापक बढेको छ । 

के पाकिस्तानमा रक्तपात होला ? इमरानले संसदले आइतबार इमरान खानविरुद्ध अविश्वासको प्रस्तावमा मतदान गर्ने छ, तर त्यसअघि ब्यापल ल्हुनखरबा हुने  माहौल बन्दै छ।

अविश्वासको प्रस्तावको मतगणना सुरु भएपछि प्रधानमन्त्रीको कुर्सी खोस्ने डरले पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री इमरान खानले शनिबार आफ्ना समर्थकहरूलाई “विदेशी षड्यन्त्र” विरुद्ध सडकमा आउन आह्वान गरेका छन्। साथमा उनले आफ्ना समर्थकहरूलाई आश्वासन दिएका छन्, “कप्तानको सधैं योजना हुन्छ। यसपटक मसँग एकभन्दा बढी योजना छन्। भोलि जित्छौँ। राष्ट्रिय सभामा म उसलाई हराउँछु।”

इमरानले आफूलाई हटाउनको लागि भोट स्वीकार गर्न नसक्ने सुझाव पनि दिए। उनले भने, ‘सबै प्रक्रिया नै बदनाम भएको अवस्थामा नतिजा कसरी स्वीकार गर्ने ? आफ्नो कार्यालयमा विदेशी पत्रकारहरूको चुनिंदा समूहसँग कुरा गर्दै खानले भने, “लोकतन्त्र नैतिक अधिकारमा चल्छ। यो जटिलता पछि के नैतिक अधिकार बाँकी छ?” खुला हस्तक्षेप छ।

सांसदको सुरक्षामा प्रतिपक्ष चिन्तित
संसदले आइतबार इमरान खानविरुद्ध अविश्वासको प्रस्तावमा मतदान गर्ने छ, तर त्यसअघि विपक्षी दलहरू सांसदहरूको सुरक्षालाई लिएर चिन्तित छन्। यसैलाई ध्यानमा राख्दै राष्ट्रिय सभाका विपक्षी नेता शाहबाज शरीफले इस्लामाबाद राजधानी क्षेत्र प्रशासनलाई राष्ट्रिय सभाका प्रत्येक सदस्यको सुरक्षा सुनिश्चित गर्न आह्वान गरेका छन्। उनले भने कि इमरान खानको भनाइअनुसार आइतबार संसदमा अविश्वासको प्रस्तावमाथि मतदान हुने बेलामा उनका १ लाख समर्थक संसद भवनबाहिर हुनेछन् । यस सम्बन्धमा शाहबाजले मुख्य आयुक्त, उपायुक्त (डीसी) र प्रहरी महानिरीक्षक (आईजीपी) इस्लामाबादलाई सुरक्षाको लागि पत्र लेखेका छन्।

अविश्वास प्रस्ताव पारित भएमा विपक्षी गठबन्धनले पूर्व प्रधानमन्त्री नवाज सरिफका भाइ सहबाज सरिफलाई नयाँ प्रधानमन्त्रीमा प्रस्ताव गर्ने भएका छन् ।

आफूविरुद्ध ल्याइएको अविश्वास प्रस्तावमाथि मतदान हुने ठिक एक दिनअघि प्रधानमन्त्री खानले आफ्ना समर्थकहरुलाई सडकमा उत्रिन आह्वान गरेका थिए । विपक्षीहरुले खानमाथि देशमा आर्थिक संकट निम्त्याएको आरोप लगाउँदै आएका छन् ।

सत्ता सहयात्री केही दलहरु विपक्षी मोर्चामा आवद्ध भएकाले ३ सय ४२ सदस्य रहेको तल्लो सदनमा सत्तारुढ तेहरिक–इ–इन्साफ (पीटीआई) पार्टीले बहुमत गुमाएको छ ।

पूर्व क्रिकेटर प्रधानमन्त्री खानले पदबाट राजीनामा नदिने र अन्तिम बल रहेसम्म संघर्ष गरिरहने बताएका छन् ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.