Online News Portal

चीनको चेतावनी कि बक्यौता तिर नत्र विद्युत आपूर्ति बन्द , पाकिस्तानमा तनाव

212

इस्लामावाद : पाकिस्तान र चीनबीचको तनाव अहिले खुलेर देखिन थालेको छ । गरिबिको अवस्थाबाट गुज्रिरहेको पाकिस्तानलाई चीनले डुबाउने धम्की दिएको छ । चिनियाँ कम्पनीहरूले पाकिस्तान सरकारले आफ्नो तीन सय अर्ब रुपैयाँको बक्यौता नतिरे पाकिस्तानलाई विद्युत् आपूर्ति बन्द गर्ने बताएका छन् । इमरान खानको कार्यकालमा पाकिस्तानमा ऋणको बोझ धेरै गुणा बढेको छ । कुल ऋणको २० प्रतिशत मात्र चीनको छ ।

रिपोर्टका अनुसार दुई दर्जनभन्दा बढी चिनियाँ कम्पनीहरू पाकिस्तानमा कार्यरत छन्। सोमबार, कम्पनीहरूले भने कि उनीहरूले आफ्ना पावर प्लान्टहरू बन्द गर्नुपर्नेछ किनभने उनीहरूले पाकिस्तान सरकारलाई 300 अर्ब रुपैयाँ भन्दा बढी बक्यौता गरेका थिए। कम्पनीहरूले भुक्तानी नपाएसम्म विद्युत् केन्द्र सञ्चालन नगर्ने चेतावनी दिएका छन् । चीन–पाकिस्तान आर्थिक करिडोरमार्फत ३० चिनियाँ कम्पनी पाकिस्तान प्रवेश गरेका थिए ।

यी कम्पनीहरू पाकिस्तानको ऊर्जा, सञ्चार, रेलवे जस्ता प्रमुख क्षेत्रहरूमा संलग्न छन्। सोमबार पाकिस्तानका योजना र विकास मन्त्री एहसान इकबालको अध्यक्षतामा भएको बैठकमा कम्पनीहरूले पाकिस्तान सरकारलाई स्पष्ट धम्की दिदै विद्युत आपूर्ति बन्द गर्ने चेतावनी दिएका हुन । । बैठकमा कम्पनीहरूले भिसासम्बन्धी जटिल प्रक्रिया र करसम्बन्धी आफ्ना गुनासो पाकिस्तानी मन्त्रीसमक्ष राखेका थिए । यो पनि समाचार पढ्नु होला ।

कम्पनीले अग्रिम भुक्तानीको माग उठायो
पाकिस्तानी अधिकारीहरुले बढ्दो गर्मीका कारण देशलाई बढी बिजुली चाहिने भएकाले उत्पादन बढाउनु पर्ने बताएका छन् । तर कम्पनीहरूले भने बक्यौता रकम बाँकी रहेको भन्दै यसलाई अस्वीकार गरेका छन् । इन्धनको मूल्य तीनदेखि चार गुणाले बढेको भन्दै कम्पनीहरूले अग्रिम भुक्तानीको माग बढाएका छन् । कोइलाको भण्डारण कम भएको र अधिकारीको दबाबमा उत्पादन बढेमा बाँकी रहेको कोइला पनि केही दिनमै सकिने कोइला उत्पादकले बताए । अब पाकिस्तान सरकार बक्यौता नबुझाए पाकिस्तानमा अन्ध्कार हुने भएको छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.