Online News Portal

विश्वको शक्तिशाली सेनाको वरियतामा सार्वजनिक, छिमेकी मुलुक भारत चौथो स्थानमा

115

लण्डन,

विश्वको शक्तिशाली सेनाको वरियतामा सार्वजनिक भएको छ । जसमा भारत चौथो स्थानमा छ । भारत, अमेरिका, रुस र हाम्रो छिमेकी चीनभन्दा माथि तीनवटा मात्रै देशको सेना छ । अर्कोतर्फ, भारतको दोस्रो छिमेकी देश पाकिस्तान हो । वरियतामा ९ औँ स्थानमा रहेको छ । यो सूची ५० भन्दा बढी आधारमा बनाइएको हो। यसमा सैन्य शक्ति र आर्थिक देखि सैन्य क्षमता र भूगोल सम्मका वर्गहरू छन्।

HITC.com को रिपोर्ट अनुसार, अमेरिका 0.0453 को पावर इन्डेक्स स्कोरको साथ पहिलो स्थानमा सूचीबद्ध छ, जुन 2020 सम्ममा $ 700 बिलियनको ठूलो रक्षा बजेट भएकोले कुनै आश्चर्यको कुरा होइन। रुसलाई ०.०५०१ अंक दिइएको छ र लगभग ९००,००० सक्रिय सैन्य कर्मचारी रहेको विश्वास गरिन्छ। चीनको सैन्य बलमा करिब २० लाख सक्रिय सैन्य कर्मचारी रहेको अनुमान छ। उनी तेस्रो स्थानमा आए । बेलायत भारत र फ्रान्सभन्दा पछि परेको छ, यो सूचीमा बेलायत आठौं स्थानमा छ।

यी हुन् शीर्ष १० देशहरू
१. संयुक्त राज्य अमेरिका – ०.०४५३
२. रूस – ०.०५०१
३. चीन – ०.०५११
४. भारत – ०.०९७९
५. जापान – ०.११९५
६. दक्षिण कोरिया – ०.११९५
७. फ्रान्स – ०.१२८३
८. बेलायत – ०.१३८२
९. पाकिस्तान – ०.१५७२
१०. ब्राजिल- ०.१६९५

यो सूची किन महत्त्वपूर्ण छ ?

विश्व अहिले युद्धको उन्मादमा छ। भ्लादिमिर पुटिनले ३ लाखसम्म सैनिक भर्ती गर्ने आदेश दिएका छन् । रुसबाट आणविक हमलाको धम्की आएको छ ।

तेस्रो विश्वयुद्धको कोलाहल सुनिन्छ । यस सूचीमा ब्राजिल शीर्ष १० मा परेको छ भने युक्रेन पनि २२ औं वरियतामा शीर्ष २० देशमा पुग्न असफल भएको छ । रुसले 24 फेब्रुअरीमा दर्जनौं हताहतको रिपोर्ट सहित प्रमुख शहरहरूमा विस्फोटको साथ युक्रेनमा पूर्ण मात्रामा आक्रमण सुरु गर्‍यो।

Leave A Reply

Your email address will not be published.