Online News Portal

आईनएस विक्रान्त भारत विश्‍वको शक्ति राष्ट्र बन्‍ने दौडमा अघि बढ्यो

131

काठमाण्डौ, २१ असोज – भारतका लागि रूसी राजदूत डेनिस अलीपोभले शुक्रबार भारतको लागि गर्वको क्षण भएको बताएका छन्। पहिलो स्वदेशी विमान वाहक, आईएनएस विक्रान्तको कमीशनले देखाएको देश अगाडि बढिरहेको छ। द्रुत रूपमा आत्मनिर्भर र प्रमुख विश्वव्यापी शक्ति बन्ने दिशामा भारत अघि बढेको भन्दै उनले भारतको प्रशंसा गरेका छन्।

‘यो भारतको लागि गर्वको क्षण हो जुन उनीहरूले स्वदेशी प्रमुख विमान वाहक निर्माण गरे। भारत आत्मनिर्भरतातर्फ अघि बढिरहेको छ र यसले ठूलो विश्वव्यापी शक्ति बन्ने दिशामा तीव्र गतिमा अघि बढिरहेको देखाएको छ। विश्वलाई सुपर बलियो भारत चाहिन्छ,’ रुसी राजदूतले भने।

‘हामी विश्वमा वर्तमान कठिनाइ र तनावको बाबजुद व्यापार, प्रविधि, उत्पादन र अन्य क्षेत्रमा रूस र भारत बीचको भविष्यको सहयोगको लागि धेरै प्रतिबद्ध र उत्साहित छौं,’ उनले थपे।

प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले शुक्रबार यहाँ कोचीको कोचीन शिपयार्ड लिमिटेडमा पहिलो स्वदेशी डिजाइन र निर्मित विमान वाहक आईएनएस विक्रांतलाई सञ्‍चालनमा ल्याएको रक्षा क्षेत्रमा आत्मनिर्भरतातर्फ केन्द्र सरकारको महत्त्वपूर्ण कदम हुने बताए।

भारतीय नौसेनाको इन-हाउस युद्धपोत डिजाइन ब्यूरोद्वारा डिजाइन गरिएको र बन्दरगाह, ढुवानी र जलमार्ग मन्त्रालय अन्तर्गत सार्वजनिक क्षेत्रको शिपयार्ड कोचीन शिपयार्ड लिमिटेड द्वारा निर्मित, विक्रांत अत्याधुनिक स्वचालन सुविधाहरू र निर्माण गरिएको छ। भारतको सामुद्रिक इतिहासमा बनाइएको सबैभन्दा ठूलो जहाज हो।

स्वदेशी विमान वाहकको नाम उनको प्रख्यात पूर्ववर्ती, भारतको पहिलो विमान वाहकको नाममा राखिएको छ जसले 1971 युद्धमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेको थियो। यसमा देशका प्रमुख औद्योगिक घरानाहरू जस्तै स्वदेशी उपकरण र मेसिनरीहरूको ठूलो संख्या छ।

आईएनएस विक्रान्तको कमीशनसँगै, भारतसँग अब दुईवटा परिचालन विमान वाहकहरू छन् जसले राष्ट्रको समुद्री सुरक्षालाई बलियो बनाउँछ।

लगभग २० हजार करोडको लागतमा निर्मित आईएनएस विक्रांतले गत महिना आफ्नो चौथो र अन्तिम चरणको समुद्री परीक्षण सफलतापूर्वक पूरा गर्‍यो। विक्रान्तलाई मेसिनरी सञ्चालन, जहाज नेभिगेसन र बाँच्नको लागि उच्च स्तरको स्वचालनको साथ निर्माण गरिएको छ, र स्थिर-पिङ र रोटरी विमानहरूको वर्गीकरण समायोजन गर्न डिजाइन गरिएको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.