Online News Portal

पश्चिमी अर्थतन्त्रमा आठ प्रतिशत मुद्रास्फीति हुँदा हाम्रो तीन भन्दा कम छ – चीन

137

काठमाडौं । हङकङका शीर्ष नेताले हङकङलाई बाँकी चीनसँग विशेष सम्बन्ध रहेको भनेसँगै बुधबार एक हाइ प्रोफाइल लगानी कार्यक्रममा चिनियाँ अधिकारीहरूले चीनको रियल इस्टेट मन्दी र सुस्त आर्थिक वृद्धिलाई अस्वीकार गरेका छन् ।
कोभिड १९ सम्बन्धीका प्रतिबन्धहरु हटाइएपछि हङकङको पहिलो महत्त्वपूर्ण बैठकमा करिब २ सय अन्तर्राष्ट्रिय वित्त अधिकारीहरूले विश्वव्यापी जोखिम र दिगो वित्त जस्ता विषयमा छलफल गरेका छन् ।
चाइना सेक्युरिटिज रेगुलेटरी कमिसनका उपाध्यक्ष फाङ सिङ्हाईले सहभागीहरूलाई चीन र हङकङसँग बाजी नगर्न र देशको वर्तमान अवस्थाबारे थप जान्न चीन भ्रमण गर्न सल्लाह दिएका छन् ।
उनले भनेका छन्, ‘अन्तर्राष्ट्रिय मिडियाले ‘वास्तवमा चीनलाई राम्रोसँग बुझ्दैन’ र दर्शकहरूको हाँसो र तालीको लागि ‘अल्पकालीन एकाग्रता’ छ।’ सम्मेलनमा फ्याङ र अन्य चिनियाँ नेताहरूले भाषण गरिरहँदा मुख्य भूमि चीनमा यात्रा प्रतिबन्ध जारी छ ।

चीनको केन्द्रीय बैंकका गभर्नर यी ग्याङले देशको आर्थिक र सुधारका पहलहरू जारी रहने भन्दै मुद्रास्फीति अझै पनि न्यून रहेको बताएका छन् । धेरै पश्चिमी अर्थतन्त्रहरूमा ८ प्रतिशत वा सोभन्दा बढीको विपरीत चीनमा मुद्रास्फीति ३ प्रतिशत भन्दा कम छ।

यी टिप्पणीहरू गत महिना कम्युनिष्ट पार्टीको बैठकपछि देखा परेका चिन्ताहरू कम गर्ने उद्देश्यले गरिएको देखिन्छ । जसमा नेता सी चिनफिङलाई अभूतपूर्व तेस्रो पाँच वर्षको कार्यकाल दिइएको थियो र महत्त्वपूर्ण सुधारकर्ताहरूलाई सत्तारूढ दलको शीर्ष शक्तिको पदबाट हटाइएको थियो ।अझै पनि शहरीकरणको पर्याप्त अवसर रहेको र मध्यमवर्गीय ग्राहकको माग अझै बढिरहेकोले चीनमा निकै ठूलो बजार रहेको यीले दाबी गरेका छन् ।

प्रमुख रियल इस्टेट उद्योग सुस्त भएको छ । किनभने अधिकारीहरूले ऋणलाई अव्यवस्थित स्तरमा बढ्नबाट रोक्न काम गरेका छन् । गत वर्षको सोही अवधिको तुलनामा हालैको त्रैमासिकमा चीनको अर्थतन्त्र वार्षिक ३.९ प्रतिशतको दरले विस्तार भएको छ, जुन लक्ष्यको ५ प्रतिशतभन्दा धेरै कम छ।

चाइना बैंकिङ एण्ड इन्स्योरेन्स रेगुलेटरी कमिसनका उपाध्यक्ष सियाओ युआन्चीले सम्मेलनमा सहभागीहरूलाई शान्त पार्ने प्रयास गरेका थिए भने बैंकहरूले दिएका सबै ऋणमध्ये २६ प्रतिशत मात्र रियल स्टेटका लागि थिए र यी ऋणहरूमध्ये ९० प्रतिशत ‘उच्च गुणस्तर’का थिए।

बुधबार, सांघाई र हङकङमा सेयरमा तीव्र वृद्धि भएको छ, सांघाई कम्पोजिट सूचकांक १.२ प्रतिशत र ह्याङ सेङ सूचकांक २.४ प्रतिशतले बढेको छ।

मोर्गन स्टेनलीका सीईओ जेम्स गोर्मन, गोल्डम्यान साक्सका सीईओ डेभिड सोलोमन र सिटीग्रुप र ब्ल्याकस्टोन जस्ता संस्थाका अन्य उल्लेखनीय कार्यकारीहरू हङकङमा हुने सम्मेलनका लागि निर्धारित वक्ताहरूमध्ये हुन् । यो एक पूर्व ब्रिटिश उपनिवेशलाई वान्छनीय र आक्रामक वित्तीय पावरहाउसको रूपमा देखाउँदै ध्यान आकर्षित गर्ने उद्देश्यका लागि हो भन्ने टिप्पणी हुन थालेको छ।

हङकङका प्रमुख कार्यकारी जोन लीका अनुसार यो सहर ‘विश्वको एक मात्र स्थान हो जहाँ विश्वव्यापी लाभ र चीनको फाइदा एउटै महानगरमा सँगै हुन्छन् ।’

विश्वको आर्थिक गुरुत्वाकर्षणको केन्द्र पूर्वतिर सर्दै जाँदा उनले हङकङले मुख्य भूमि र बाँकी विश्वबीचको अमूल्य कडीको रूपमा काम गर्ने भन्दा यो एकल संगमलाई धन्यवाद भनेका छन् ।

बेइजिङले आफ्नो कानुनी प्रणाली र आर्थिक नीतिहरूमा कम्तीमा ५० वर्षसम्म सानो भूभाग स्वायत्तता दिने धारणा राख्दै बेलायतले सन् १९९७ मा हङकङको अधिकार चीनलाई हस्तान्तरण गरेको थियो।

हालैका वर्षहरूमा बेइजिङले आफ्नो प्रभाव बढाउँदै लगेको छ। त्यस्ता पहलहरूले २०१९ मा व्यापक प्रदर्शनको क्रममा आकर्षण प्राप्त गरेको थियो र यसले चीन सरकारको थप लोकतान्त्रिक शैलीको लागि आह्वान गरेको थियो । तर, झन बढी चीनले यहाँ राष्ट्रिय सुरक्षा कानुन लागु गरेको छ । कडा क्वारेन्टाइन नियमहरू, पर्यटनमा ठूलो गिरावट र अन्य कारकहरूले महामारीको आर्थिक प्रभावहरू बढाएको छ ।

लीले हङकङ सबैभन्दा खराब रुपमा ‘पछाडी’ रहेको भन्दै सामाजिक अशान्ति विगतको कुरा ‘शान्ति र व्यवस्था’तिर फर्किएको बताएका छन् । उनी पूर्व सुरक्षा प्रमुख पनि हुन् । अधिकारीहरूले उष्णकटिबंधीय आँधीको पूर्वानुमानका कारण विद्यालयहरू बन्द गरे पनि आयोजकहरू लामो योजनाबद्ध बैठकमा सहभागी भएका थिए ।

उष्णकटिबंधीय आँधी नाल्गा शहरमा पुग्ने भन्दै हङकङ अब्जर्भेटरीले यसले दिउँसो आफ्नो टी८ चेतावनी बढाउने र अनिवार्य रूपमा शहर बन्द गर्ने र स्टक बजार गतिविधिहरू रोकिने भनेको थियो ।

व्यापार र मानव अधिकारमा चीनसँगको असहमतिलाई ध्यानमा राख्दै धेरै अमेरिकी सिनेटरहरूले अमेरिकी व्यवसायहरूलाई भेलामा नआउन सल्लाह दिएका थिए । राष्ट्रिय सुरक्षा कानून पारित भएपछि हङकङले विपक्षीहरूलाई कडा कारबाही गरेको छ जसको अमेरिकाले आलोचना गरेको छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.