Online News Portal

भारत अमेरिकाको सहयोगी हैन अर्काे ‘सुपर पावर’ बन्छ : ह्वाइट हाउस

112

काठमाडौं । ह्वाइट हाउसका एक अधिकारीले भारत अमेरिकाको सहयोगी नभएर एक सुपर पावर बन्ने बताएका छन् । उनले पछिल्लो २० वर्षयता यी दुई देशबीचको सम्बन्ध अन्य कुनै पनि देशको भन्दा गहिरो सुदृढ भएको बताएका छन् ।

एस्पेन सुरक्षा फोरमको बैठकमा आफ्नो उपस्थितिको क्रममा भारतको बारेमा सोधिएको प्रश्नको जवाफ दिँदै ह्वाइट हाउस एशिया संयोजक कर्ट क्याम्पबेलले भारत २१ औं शताब्दीमा संयुक्त राज्य अमेरिकाको लागि सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण द्विपक्षीय सम्बन्ध भएको बताएका छन् ।

‘तथ्य के हो भने, मलाई विगत २० वर्षमा संयुक्त राज्य अमेरिका र भारतको भन्दा द्रुत गतिमा गहिरो र सुदृढ भएको कुनै द्विपक्षीय सम्बन्धको बारेमा थाहा छैन,’ ह्वाइट हाउसका शीर्ष अधिकारीले वाशिंगटनका दर्शकहरूलाई भनेका छन् ।

संयुक्त राज्यले आफ्नो क्षमताको अझ बढी लगानी गर्न आवश्यक छ र जनतासँगको सम्बन्ध निर्माण गर्दै, टेक्नोलोजी र अन्य मुद्दाहरूमा सँगै काम गर्न आवश्यक छ, उनले भनेका छन् ।

‘भारतको अद्वितीय रणनीतिक चरित्र छ । यो संयुक्त राज्य अमेरिका को एक सहयोगी हुनेछैन । यसमा स्वतन्त्र, शक्तिशाली राज्य बन्ने चाहना छ र यो अर्को महाशक्ति हुनेछ । तर मलाई लाग्छ कि त्यहाँ विश्वास गर्ने कारणहरू छन् कि हाम्रो रणनीतिक पङ्क्तिबद्धता लगभग हरेक क्षेत्रमा बोर्डमा बढ्दै छ’, क्याम्पबेलले भनेका छन् ।

अमेरिकाले भारतलाई आफ्नो पक्षमा कटिबद्ध गर्न खोजे पनि भारत आफ्नो स्वतन्त्र नीति अनुरुप विश्व सामु अघि बढ्दै गएको छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.