Online News Portal

जीएसपी प्लस नवीकरणको लागि ईयूको ‘मागहरू’ ले पाकिस्तानलाई दबाब

106

इस्लामाबाद । आफ्नो जीएसपी प्लसको स्थिति बचाउनको लागि पाकिस्तान युरोपेली संघ (ईयू) र यसको आन्तरिक निर्यात लबीले राखेका सर्तहरू बीच लडिरहेको फाइनान्सियल पोस्टले रिपोर्ट गरेको छ।

पाकिस्तानले जीएसपी प्लस कायम गर्न लक्षित क्षेत्रहरूमा संयुक्त राष्ट्र संघका २७ महासन्धिहरू लागू गरेको सुनिश्चित गर्नुपर्छ। यद्यपि, पाकिस्तानी सरकार र अधिकारीहरू कार्यक्रममा समेटिएका सन्धिहरूको संख्या बढाउने ईयूको योजनाबारे चिन्तित छन्।

नयाँ महासन्धिहरूले अन्तर्राष्ट्रिय संगठित अपराध, अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरूको अधिकार, सशस्त्र द्वन्द्वमा नाबालकहरूको संलग्नता र श्रम निरीक्षण जस्ता विषयहरूलाई समेट्ने फाइनान्सियल पोस्टले जनाएको छ।

ईयूसँग एनजीओका नीतिहरू, बाल श्रम, ईश्वरनिन्दा कानूनको दुरुपयोग, र जलवायु परिवर्तन जस्ता मुद्दाहरूसँग सम्बन्धित पर्याप्त अपेक्षाहरू छन्। यातनाविरुद्धको विधेयक धेरै ढिलाइ पछि अन्तत: पारित भए पनि अन्य महत्वपूर्ण खाताहरू अझै पनि निष्क्रिय अवस्थामा छन्।

विश्लेषकहरूले आफ्नो आवश्यकताहरू पूरा गर्न पाकिस्तानको निरन्तर संघर्षको प्रकाशमा इस्लामाबादले आफ्नो प्रयास गरिएको र सत्य रणनीतिमा फर्कने अपेक्षा गरेका छन्। यसबाहेक, इस्लामाबादले पनि २०२३ को समयसीमा नजिकिँदै गर्दा समस्यामा केही गम्भीरता र प्रगति देखाउने प्रयास गरिरहेको छ।

जुन २०२२ मा एक ईयू अनुगमन मिशन स्थितिको आकलन गर्न राष्ट्रमा आयो। पछि, युरोपेली आयोगको महानिर्देशनालयले प्राथमिकताहरूको सूची प्रस्तुत गर्‍यो र पाकिस्तानी सरकारको प्रतिक्रियामा विवरणहरू अनुरोध गरेको फाइनान्सियल पोस्टले रिपोर्ट गरेको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.