Online News Portal

मोदी र एल-सिसीबीच रक्षा, खाद्य सुरक्षाबारे छलफल, सीमापार आतंकवाद रोक्‍ने भारतको कदमको प्रशंसा

95

प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले इजिप्टका राष्ट्रपति अब्देल फताह एल-सिसीसँग भेटवार्ता गरेका छन्। भेटका क्रममा काउन्टर-आतंकवाद प्रयासहरू, बढ्दो कट्टरपन्थी र साइबर सुरक्षा जस्ता मुद्दाहरूमा छलफल भएको बताइएको छ।

दुबै नेताहरूले सीमापार आतंकवाद अन्त्य गर्न ठोस कार्य आवश्यक रहेको विषयमा सहमति जनाएका थिए। भारत र इजिप्टले रक्षा, राजनीतिक, ऊर्जा र आर्थिक सम्बन्धलाई बढावा दिने प्रयासमा रणनीतिक साझेदारीको स्तरमा आफ्नो सम्बन्धलाई अगाडि बढाउने विषयमा पनि सहमति जनाएका छन्।

दुवै देशले साइबर सुरक्षामा सहयोगका लागि पाँचवटा एमओयूमा हस्ताक्षर गरेका छन् र खाद्य तथा स्वास्थ्य सुरक्षालाई सुदृढ गर्ने उपायबारे पनि छलफल गरेका छन्। सीमापार आतंकवादको सन्दर्भ भारतको लागि महत्त्वपूर्ण छ, किनकि यसले सरकारलाई पाकिस्तानी भूमिमा सक्रिय भारत-केन्द्रित आतंकवादी समूहहरूलाई निस्तेज पार्नुपर्ने छ।

भारतको सीमापार-आतंकवादको कदममा भारतले गरिरहेको प्रयासहरुको इजिप्टले प्रशंसा गरेको छ। इजिप्ट एउटा ओआईसी देश हो, जुन काश्मीर मुद्दामा भारत विरुद्ध पाकिस्तानको प्रचार अभियानमा परेको छैन भन्ने भारतको बुझाइसँग पनि यो राम्रोसँग मेल खान्छ।

मोदीले भारत र इजिप्ट सबैभन्दा धेरै जनसंख्या भएको अरब देश, विश्वभर आतंकवादको फैलावटबाट चिन्तित रहेको र आतंकवाद मानवताको लागि सबैभन्दा गम्भीर सुरक्षा खतरा रहेको विचारमा एकमत भएको बताएका छन्। ‘सीमापार आतंकवादको अन्त्य गर्नका लागि ठोस कार्य आवश्यक छ भन्ने कुरामा दुवै देश सहमत छन्। र यसका लागि हामी मिलेर अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई सचेत गराउने प्रयास जारी राख्नेछौं,’ मोदीले भने।

विदेश सचिव विनय क्वात्राले दुबै नेताहरूले विदेश नीति उपकरणको रूपमा देशहरूले आतंकवादको प्रयोगको कडा निन्दा गरे र आतंकवादलाई शून्य सहनशीलताको लागि आह्वान गरेको बताएका छन्। ‘आतंकवादलाई प्रोत्साहन गर्ने, समर्थन गर्ने र वित्तपोषण गर्ने, आतंककारी समूहहरूलाई अभयारण्य प्रदान गर्ने सबैमाथि कडा कदम चाल्‍न पनि आह्वान गरे।’

मोदीले भारत र इजिप्टबीच सुरक्षा र रक्षा सहयोग बढाउने अपार सम्भावना रहेको पनि बताए। ‘पछिल्ला केही वर्षहरूमा, हाम्रा सेनाहरू बीचको संयुक्त अभ्यास तालिम र क्षमता निर्माणमा उल्लेखनीय वृद्धि भएको छ। हामीले आजको बैठकमा हाम्रा रक्षा उद्योगहरू बीचको सहकार्यलाई थप सुदृढ गर्ने र सम्बन्धित सूचना र गुप्तचरको आदानप्रदानलाई बढाउने निर्णय गरेका छौं,’ उनले भने।

बैठकमा युक्रेन द्वन्द्व र खाद्य तथा औषधि आपूर्ति शृङ्खलामा पर्ने असर जस्ता अन्तर्राष्ट्रिय मुद्दाहरूमा पनि छलफल भएको थियो। रूस र युक्रेनबाट गहुँ आयात गर्ने इजिप्ट विशेष गरी प्रभावित भएको छ र भारतले थप गहुँ आयात गर्न अनुरोध गरेको छ। भारतले गत वर्ष इजिप्टलाई गहुँ निर्यातमा लगाएको प्रतिबन्धलाई उल्टाएर ६१ हजार टन आपूर्ति गरेको भारतले इजिप्टको थप अनाज उपलब्ध गराउने अनुरोधलाई विचार गरिरहेको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.