Online News Portal

चीनको आक्रामकताको बीच माइक्रोनेसियासँग राम्रो सम्बन्ध सुधार गर्दै ताइवान

92

ताइपेई । इन्डो-प्यासिफिक क्षेत्रमा चीनको दृढताको बीचमा ताइवानले माइक्रोनेसियासँग आफ्नो सम्बन्ध विस्तार गर्न प्रयास गरिरहेको ताइवान समाचारले रिपोर्ट गरेको छ। माइक्रोनेसियाका राष्ट्रपति डेभिड पानुएलोले चीनबाट ताइवानमा मान्यता परिवर्तन गर्ने आशामा एउटा पत्र लेखेपछि उक्त कुरा बाहिरिएको हो।

ताइवानले कूटनीतिको माध्यमबाट समान विचारधारा भएका राष्ट्रहरूसँग राम्रो सम्बन्ध र आदानप्रदान गर्न सधैं प्रयास गरेको परराष्ट्र मन्त्रालयले जनाएको छ। संघीय राज्यहरू माइक्रोनेसियाका राष्ट्रपति डेभिड पानुएलोको पत्रको जवाफमा सांसदहरूलाई मान्यता परिवर्तन गर्न आग्रह गरेको ताइवान समाचारले रिपोर्ट गराएको छ।

१३ पृष्ठको पत्रमा पानुएलोले चीनको राजनीतिक युद्ध र फेडेरेड स्टेट अफ माइक्रोनेसियामा ग्रे जोन गतिविधिहरूको प्रभावका साथै देशमा चिनियाँ कूटनीतिज्ञहरूको उग्र व्यवहारको विस्तृत विवरण दिएका छन्।

पत्रमा एफएसएमले ५० मिलियन, १५ मिलियन वार्षिक रूपमा, स्वास्थ्य सेवा, छात्रवृत्ति र प्रशिक्षण कार्यक्रमहरू ताइवानबाट “यदि र कहिले” बेइजिङबाट ताइपेईमा कूटनीतिक मान्यता बदल्छ ताइवान समाचार रिपोर्ट गर्यो।

विदेश मन्त्री जोसेफ वुले पत्रमा केही भिन्‍नता भए पनि उनले पानुएलोसँग ‘वास्तवमा सम्पर्क र विचार आदानप्रदान गरेको’ पुष्टि गरेका छन्। ताइवानले एफएसएमको विकासमा सहयोग गर्न र आफ्ना जनताको भलाइको लागि आफ्नो कूटनीतिको मोडेल प्रयोग गर्न इच्छुक छ।

विदेश मन्त्रालयले एफएसएम र ताइवान बीचको द्विपक्षीय सम्बन्धको विस्तारलाई स्वागत गरेको ताइवान न्यूजले रिपोर्ट गरेको छ।

चीनको झूटा वाचा र भव्य तर अव्यावहारिक ‘वन बेल्ट, वान रोड’ परियोजनाहरूको विपरीत, ताइवानले सधैं व्यावहारिक कूटनीति, पारस्परिक सहयोग, र “ताइवानले मद्दत गर्न सक्छ” को भावनालाई पछ्याउँदै जनताको जीविकोपार्जन सुधार गर्न मद्दत गर्न सफल स्थिति सिर्जना गरेको छ।

ताइवान र समान विचारधारा भएका देशहरूले लोकतन्त्र, स्वतन्त्रता, मानवअधिकार र कानूनको शासन जस्ता मूल मूल्यहरू साझा गरेको परराष्ट्र मन्त्रालयले जनाएको छ।

इन्डो-प्यासिफिक क्षेत्रको जिम्मेवार सदस्यको रूपमा, ताइवानले विश्वभरका साझेदारहरूसँग लोकतान्त्रिक लचिलोपनलाई एकताबद्ध गर्न र बलियो बनाउन, अधिनायकवादको विस्तार र जबरजस्ती संयुक्त रूपमा लड्न, र नियमहरूमा आधारित अन्तर्राष्ट्रिय व्यवस्था कायम राख्न, साथै प्रवर्द्धन गर्न जारी राख्‍नेछ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.