Online News Portal

पाकिस्तान : क्रिश्चियन युवालाई मृत्युदण्डको सजाय दिने घटनाले आक्रोशित

71

इस्लामाबाद । बहावलपुरको एक स्थानीय अदालतले २२ वर्षीय इसाई युवा नोमान मसिहलाई ईश्वरनिन्दाको आरोपमा मृत्युदण्डको सजाय सुनाउँदा पाकिस्तानभर क्रिश्चियन समुदाय र मानवअधिकारवादीहरु स्तब्ध भएको बीएनएन नेटवर्कले रिपोर्ट गरेको छ।

यस घटनाको मानवअधिकारवादीहरुले विरोध गरेका छन् भने धार्मिक अल्पसंख्यकहरूबीच आक्रोश फैलिएको छ, जसले उनको मुद्दामा निष्पक्ष छानबिन नभएको भन्दै अन्याय भएको बताएका छन्।

नोमान मसिहलाई आफ्नो मोबाइल फोनमा निन्दापूर्ण तस्बिरहरू राखेको आरोप लगाइएको छ। बीएनएन नेटवर्कको रिपोर्ट अनुसार पाकिस्तानको दण्ड संहिताको धारा २९५-सी अनुसार अपराधमा अनिवार्य मृत्युदण्डको सजाय हुन्छ। यद्यपि, पाकिस्तानमा धार्मिक अल्पसंख्यकहरूको दुर्दशासँग परिचित व्यक्तिहरूलाई थाहा छ।

ईश्वरनिन्दाको झूटा आरोपहरू प्राय: व्यक्तिगत प्रतिशोध, सम्पत्ति विवाद, धार्मिक पूर्वाग्रह वा व्यापारिक प्रतिस्पर्धाहरू समाधान गर्न प्रयोग गरिन्छ। जोसेफ जानसेन, एक प्रमुख अल्पसंख्यक अधिकार कार्यकर्ताले सजायको बारेमा आफ्नो गहिरो चिन्ता र पीडा उठाएका छन्।

निष्पक्ष छानबिनको कमीलाई हाइलाइट गर्दै जान्सेनले धार्मिक अल्पसंख्यकहरू विरुद्ध झूटा आरोप लगाउनेहरूले प्रायः दण्डहीनताको आनन्द लिन्छन् र तिनीहरूको कार्यको कुनै नतिजा बिना नै बीएनएन नेटवर्कले रिपोर्ट गर्यो। यसले ईश्‍जर निन्दा कानूनको थप दुरुपयोग निम्त्याउने र निर्दोष जीवनलाई जोखिममा पार्ने बताइएको छ।

उक्त फैसलाको विभिन्‍न मानवअधिकारकर्मी र संघसंस्थाबाट कडा प्रतिक्रिया आएको छ। मानवअधिकारकर्मी इलियास शमूएलले उच्च अदालतले हस्तक्षेप गरी मृत्युदण्डको सजाय खारेज गर्ने आशा व्यक्त गर्दै नोमान मसिह विरुद्ध लगाइएको आरोपको गहिरो समीक्षा गर्न आग्रह गरेका छन्।

महिला अधिकारकर्मी नादिया स्टेफनले आरोपितको ज्यान जोखिममा रहेको भन्दै निष्पक्ष छानबिनको मौलिक अधिकारमा जोड दिइन्। अर्का प्रख्यात मानवअधिकार कार्यकर्ता आशिकनाज खोखरले झुटो ईश्वरनिन्दाको आरोपले सीमान्तकृत समुदायहरूमा विनाशकारी प्रभाव पारेको छ, जसले निर्दोष जीवनको विनाश र डर र सतावटको वातावरणलाई निरन्तरता दिएको बीएनएन नेटवर्कले रिपोर्ट गरेको छ।

जनवरीदेखि मे २०२३ सम्म पाकिस्तानमा कथित ईश्वरनिन्दाका कम्तिमा ५७ वटा घटनाहरू दर्ता भएको युरेशिया समीक्षामा रिपोर्टमा उल्लेख गरेको छ। आदिल बाबर र साइमन मसिह नामका दुई क्रिस्चियन किशोरलाई हालै पाकिस्तानको लाहोरमा ईश्वरनिन्दाको आरोप लगाइएको थियो। उनीहरु विरुद्धको आरोप प्रहरी जवान जाहिद सोहेलले लगाएका थिए।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.