Online News Portal

WPS सफ्टवेयर कम्पनीद्धारा चिनले जासुसी गराउनमा माहिर रहेको विभिन्न प्रयोगकर्ताहरुको आरोप

119

सफ्टवेयर प्रयोग गर्दा त्यसको गोपनियता, विश्वसनियता र गोपनियताको सुरक्षाहरु भएमा मात्रै प्रयोग गर्नुपर्ने देखिन्छ नत्र भने अहिले धेरै चिनियाँ सफ्टवेयरहरु गोपनियताहरु चोरेर आफ्नो निहित स्वार्थ पुरा गर्नमा लागेको महसुस गरिरहेको पाइएका छन् ।

सफ्टवेयर चयन गर्दा, प्रयोगकर्ताहरू निर्भरता र गोपनीयता सुरक्षाहरू खोज्छन्। चीनमा आधारित किंगसफ्टको WPS (Wi-Fi®️ संरक्षित सेटअप) कार्यालयका प्रयोगकर्ताहरूले दुवै पक्षमा चिन्तित हुनुको कारण छ।

WPS क्लाउड प्लेटफर्म, जसले Microsoft 365 जस्तै कार्य गर्दछ, प्रयोगकर्ताहरूलाई आफ्ना कागजातहरू क्लाउड वा स्थानीय रूपमा सेभ गर्न अनुमति दिन्छ। चिनियाँ नेटिजन्सहरूको दाबी छ कि WPS अफिसले आक्रामक रूपमा तिनीहरूका कागजातहरू निगरानी गरिरहेको थियो र चिनियाँ अधिकारीहरूलाई रिस उठाउने खाले जानकारी समावेश भएका फाइलहरु भेटाएमा त्यसको ओनरलाई थाहा नै नदिइकन मेटाइदिएको या डिलेट गरिदिएको थियो ।

एक लेखक, मितु पेन नामक युजरले आफ्नो अप्रकाशित १.३ मिलियन क्यारेक्टर कागजातमा पहुँच गर्न नसकेको बताइन्। यो डकुमेन्ट उनको क्लाउड भण्डारणमा अनुपलब्ध थियो, तर उनले डेस्कटप डव्लुपीएस ग्राहक मार्फत स्थानीय प्रतिलिपि पनि पहुँच गर्न सकेकी थिइनन । Mitu ले २०२२ को जुनको अन्त्यमा अनलाइन चिनियाँ साहित्य फोरम, Lkong र सोसल मिडिया साइट Xiaohongshu मा उनको घटनाको बारेमा ब्लग प्रकाशित प्रकाशित गरेकी थिइन ।

लेखकले चीनमा आधारित कम्पनीलाई उनीमाथि “जासुसी” गरेको र स्थानीय रूपमा सेभ गरिएको सामग्री मेटाएको आरोप लगाईन जबकी कम्पनीले कथित रूपमा गैरकानूनी सामग्रीका कारण मिटुले आफ्नो उपन्यासको मस्यौदा गुमाउनु परेको दाबी गर्यो। प्रारम्भिक अस्वीकार पछि, Kingsoft ले चिनियाँ साइबर सुरक्षा कानूनलाई उद्धृत गर्दै र कागजात भित्र सामग्री सेन्सर गर्ने कम्पनीको निर्णयको रक्षा गर्दै अर्को अप्ठ्यारो बयान जारी गर्‍यो।

कम्पनीको असामान्य संकट व्यवस्थापन रणनीतिले सार्वजनिक सम्बन्ध र सरकारी सम्बन्धको बीचमा रहेको किंगसफ्टको असमानता प्रकट गर्‍यो। 1989 मा स्थापना भएको WPS Office, चीनमा Microsoft Office Suite को एक व्यवहार्य विकल्पको रूपमा उभिएको छ। WPS ले आफ्नो अफिस सुइट सफ्टवेयरको साथ चीनमा राजनीतिक खतराहरू र विशाल प्रयोगकर्ताबेस नेभिगेट गर्दा उल्लेखनीय उपलब्धिहरू हासिल गरेको छ।

किंगसफ्टले 2021 मा आफ्नो WPS सुइटमा 1.04 बिलियन चिनियाँ युआनको नाफा कमाएको थियो। कर्पोरेशनका अनुसार हालको सेन्सरशिप डरले सम्भावित आम्दानीमा अरबौं डलर घटाउन सक्छ। यद्यपि, क्षति व्यवस्थापनका लागि Kingsoft को विकल्पहरू प्रतिबन्धित छन्। कम्पनीको सबैभन्दा भर्खरको कथनले चिनियाँ साइबर सुरक्षा कानूनलाई हाइलाइट गर्‍यो, जसको अर्थ किंगसफ्टसँग चिनियाँ सरकारको सेन्सरशिप दिशानिर्देशहरू स्वीकार गर्नुको विकल्प छैन। प्रयोगकर्ताहरू तिनीहरूको निजी कागजातहरू जाँच र सम्पादन हुनसक्ने सोचबाट आक्रोशित छन्।

अनुसन्धानकर्ताहरू र मिडिया आउटलेटहरूले पहिले लोकप्रिय इन्टरनेट एपहरू जस्तै WeChat र TikTok (चीनमा Douyin भनेर चिनिन्छ) सँग निगरानी र गोपनीयता समस्याहरूको बारेमा चिन्ता उठाएका छन्। WeChat, TikTok, र WPS Office, जुन चीनमा स्थापनाभएका हुन तर विश्वभर खुबै चलाइएका प्लेटफर्महरु हुन् । यी प्लेटफर्महरुले पनि अक्सर चिनियाँ सरकारबाट राजनीतिक सेन्सरशिप र सूचना खुलासामा सामेल भएको आरोप सामना गरेका छन् र कतिपय देशमा त यि प्लेटफर्महरुमा प्रतिबन्ध नै लगाइएको छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.