Online News Portal

अष्ट्रेलिया भारत बिचको सम्बन्धमा निकै सुधार, अष्ट्रेलियन रक्षा मन्त्री भारतमा

142

नयाँ दिल्ली । विगतका बर्षहरुमा भारत र अष्ट्रेलिया बीच सम्बन्ध राम्रो थिएन तर भारतीय प्रधानमन्त्रीको रुपमा नरेन्द्र मोदीको आगमन र चीन संग भारतको बढेको विवादको कारण अष्ट्रेलिया भारतको नजिक हुँदै गएको विज्ञहरु बताउँछन् ।
भनिन्छ चीनका कारण भारत र अस्ट्रेलियाबीचको सम्बन्ध विगत केही वर्षमा धेरै किसिमबाट सुधार एर्व परिवर्तन हुँदै यहाँ सम्म आईपुगेका हुन् । बेइजिङले क्यानबेरा र नयाँ दिल्लीलाई उनीहरूका केही परम्परागत बिन्दुहरू हेरेर बलियो र व्यापक रणनीतिक साझेदारी बनाउन अप्रत्यक्ष रुपमा प्रेरित गरेको छ । भारत र अष्ट्रेलीयाका यी साझेदारीहरुमा क्वाड साझेदारी र मालाबार नौसेना अभ्यासमा अष्ट्रेलियाको सहभागिताको अतिरिक्त द्विपक्षीय व्यापार सम्झौता समावेश छ।

अस्ट्रेलियाका उपप्रधानमन्त्री तथा रक्षामन्त्री रिचर्ड मार्ल्सले भर्खरै नयाँ दिल्लीको सफल भ्रमण सम्पन्न गरेपछि यो सम्बन्ध थप मजबुत हुने सम्भावना छ । एक मिडिया विज्ञप्तिमा, मार्ल्सले दुई देशहरू व्यापक रणनीतिक साझेदारहरू हुन् र उनी भारतसँग अष्ट्रेलियाको रक्षा र सुरक्षा सहयोगलाई बलियो बनाउन प्रतिबद्ध छन् भनी बताए उनले द्विपक्षीय व्यापक रणनीतिक साझेदारीको महत्त्वपूर्ण स्तम्भको रूपमा अस्ट्रेलिया भारत रक्षा सम्बन्धलाई बढाउनमा भारतीय रक्षामन्त्री राजनाथ सिंहको भूमिकाको प्रशंसा पनि गरेका थिए।

त्यो विश्वास, र अल्बानीज सरकारले भारतलाई इन्डो(प्यासिफिक र त्यसभन्दा बाहिरको अष्ट्रेलियाको दृष्टिकोणको मुटुमा राख्ने प्रतिबद्धतालाई झल्काउँछ” अस्ट्रेलियाका उपप्रधानमन्त्री तथा रक्षामन्त्री रिचर्ड मार्ल्सले बताए ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.